Проф. Виден Табаков – българският учен в програмата „Аполо“

Е, не е шега... Не е и балкански комплекс. В американската космическа програма „Аполо“ своя следа оставя и един българин. Това е професорът от Университета в Синсинати Виден Табаков.

16:21, 16.07.2019
Проф. Виден Табаков – българският учен в програмата „Аполо“

Родното село на Виден Табаков и кръщелното му свидетелство. Фотография от изложбата

Роден в белоградчишкото село Стакевци през 1919 година, Виден Табаков завършва видинската гимназия „Цар Симеон Велики“, след което заминава за Прага. Там завършва Германския университет през 1941 година и става инженер. През същата 1945 година, когато свършва Втората световна война, Виден Табаков защитава докторска дисертация по авиационно инженерство. В комисията за защита влиза и германският ракетен специалист Вернер фон Браун, създател на ракетното оръжие „Фау 2“ на хитлеристка Германия. Това е първата среща на двамата.

Скоро след края на войната Виден Табаков заминава за Аржентина, за да се включи в група за създаване на реактивни самолети. През 1955 година се връща в Германия. През 1957 година получава покана от Вернер фон Браун да стане част от неговия екип. По това време фон Браун вече е в САЩ и работи по ракетната програма на страната. Той е създателят на ракетата „Сатурн V“, която НАСА използва за полетите до Луната.


Проф. Виден Табаков. Фотография от изложбата

Групата на фон Браун е базирана в щата Алабама, но военните разрешават на Виден Табаков да се установи в Синсинати след като приключва работата си по проекта на фон Браун. Там инженерът от България свързва съдбата си с местния университет и се налага като водещ специалист в областта на ракетните двигатели. Проф. Борислав Тошев пише в своето изследване за живота и научните постижения на проф. Табаков, че самият учен определя областите на своите интереси като: „...ракети, турбодвигатели, двуфазно изтичане, аеродинамика, ракетно гориво, ерозия, космически полети. Изследванията върху ерозията на материалите, повлияна от външни фактори, са се оказали особено важни. Предпазването на космическите апарати от космическия прах или предпазването на военните средства от затлачване на двигателите им с пясък или предпазване на техните брони от рушителното действие на прахови частици са били задачи, в решаването на които проф. Табаков има съществен принос“.

През 2018 година екип на БНТ засне филма „Българинът, който докосна Луната“. Излъчен в рубриката „В кадър“, филмът е портрет на един буден ум, за когото и звездното небе не е таван на възможностите. „Неговата история прилича на филмов сценарий! Той тръгва от бедно селце на границата със Сърбия, но фонът, на който се развива неговият живот е дълбоко драматичен – Втората световна война, космическите изследвания, принос към полета до Луната. За мен това е невероятна находка и уникално преживяване да се направи този филм, защото никой не знаеше за този човек! Трима българи участват в програмата „Аполо“, но проф. Табаков е всепризнат учен. С труда си той прави възможно стъпването на Луната. С Нийл Амстронг имат близки приятелски отношения и в рамките на програмата, и по-късно в университета в Синсинати. „Българинът, който докосна Луната“ е от филмите-стожери в моето професионално развитие, които никога не се забравят“, споделя режисьорът на филма Милена Гетова.


Гледайте филма "Българинът, който докосна Луната" по БНТ 1 - събота, 20 юли от 17:25 ч.



В месеца, когато светът отбелязва 50-годишнината от полета на „Аполо 11“ и стъпването на Луната, в Софийския университет беше открита изложба за живота и постиженията на проф. Виден Табаков. Разположена в централното фоайе на Ректората, експозицията разказва за удивителния живот на този българин и обхвата на неговите научни търсения и постижения. Проф. Табаков има повече от 200 публикации и въпреки, че една част от неговите разработки са секретни за времето си, той е цитиран повече от 1500 пъти.

Проф. Виден Табаков умира през 2015 година. Днес лабораторията на проф. Табаков в университета В Синсинати “Erosion and Turbomachinery Performance Deterioration Laboratory“ носи неговото име.




Вижте още:

"50 години от стъпването на човека на Луната"

"Един гигантски скок на човечеството" - полетът на "Аполо 11"

Космонавтът Георги Иванов: за Едуин "Бъз" Олдрин, Луната и Марс


Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад