Най-доброто от седмицата 10-16 декември 2018

Избрано от седмицата:

14:51, 16.12.2018
Най-доброто от седмицата 10-16 декември 2018

Роботи помагат в земеделието


Британска компания е разработила робот, който да помага в земеделските си дейности. Той се използва главно за откриване на плевели и вредители по насажденията.




Ансамбъл "Чинари" чества 25 години от създаването си

Ансамбъл "Чинари" отбеляза 25 години от създаването си със спектакъл в зала 1 на НДК. Те обединиха петте си авторски спектакъла и припомниха позабравени изпълнения.





Как сами да си направим крем дезодорант

Мариета Бостанджиева показва как да си направим натурален и ефективен крем дезодорант за тяло. Вижте какви продукти са нужни в "100% будни".





Над 200 спортни събития ще се проведат във Варна през 2019 година

Варна получи приза Европейски град на спорта за 2019 година. Градът заслужи отличието заради наситения спортен календар и различните дейности за популяризирането на масовия и детски спорт. За домакинството ще се изграждат нови спортни съоръжения и бази. Какви са големите събития, които ще се проведат във Варна?



Панаир на книгата и Софийски литературен фестивал - какво да очакваме

Как се популяризира българска литература извън границите на страната? Тодора Радева - програмен директор на Софийския литературен фестивал, Велизара Добрева - председател на Асоциация "Българска книга", и Петя Лунд - издател и преводач, представиха събитията на 46 издание на Панаира на книгата и шестото издание на Софийския литературен фестивал и кои автори ще видим на него. Увеличават се съмишлениците на тези форуми, сред които Велизара Добрева открои подкрепата на Франкфуртския панаир на книгата и посолствата на Австрия, Швейцария, Германия и Лихтенщайн. Тази година фокусът на литературния фестивал е немскоезичната литература, погледната от всички страни.


Платформа за споделено паркиране

Вече работи платформата за споделено паркиране. А какво точно представлява тя разказват в "100% будни" нейните автори – младите изобретатели Петър Иванов и Лъчезар Младенов.




Постиженията на отбора ни по фрийрайд

Българският фрийрайд отбор навършва една година, но въпреки крехката си възраст тимът от петима, търсещи високия адреналин скиори и бордери, оставя една доста успешна 2018 година след себе си. Нежната част на този екип тази сутрен беше в нашето студио. Божана Чалъкова, Елена Митренгова и Симона Камберова разказаха какво е за тях фрийрайдът. Вижте разговора във видеото.



"Преселението" - новата книга на проф. Бoян Биолчев

"Преселението" е новата книга на проф. Бoян Биолчев. Официалното ѝ представяне ще бъде на 9 януари. Книгата е свързана с Черноморието, както и със семейната история на автора.




"Великите режисьори": Акира Куросава

Рубриката на Димитър Стоянович и проф. Владимир Игнатовски в "Култура.БГ" - "Великите режисьори", този път е посветена на Акира Куросава.





Нов оперативен метод за възстановяване на раменни травми на сухожилията

В "100% будни" разговаряме с доц. д-р Владимир Русимов – началник на клиника Артроскопска травматология - ВМА, който представи нов оперативен метод за възстановяване на раменни травми на сухожилията.




Образователна кампания "Дай път на живота"

Освен за културата на шофьорите е важно да поговорим и изобщо за културата на пътя. А и тя, както и много други важни неща, започва да се изгражда още в ранното детство. Христо Михайловски, проф. Анри Кулев и Петър Колев представят в "100% будни" образователната кампания на Ротъри клуб - "Дай път на живота".


Изчезват ли трюфелите?

Трюфелите има опасност да изчезнат. За това предупреждават британски учени, които изтъкват като причина глобалното затопляне.

Подробностите от Ива Стойкова в Сутрешния блок на БНТ1.




100 години от рождението на Александър Солженицин

На 11 декември се навършиха 100 години от рождението на Александър Солженицин. Събитието беше отбелязано отбелязано с откриването на паметник в негова чест. На церемонията по откриването му присъстваха руският президент Владимир Путин, вдовицата на Солженицин - Наталия, и др. Путин взе думата и изтъкна мъдростта на писателя и неговата безгранична любов към родината. За личността, за наследството, за товрчеството на Солженицин разговаряхме в студиото на "Култура.БГ".


Какво предстои през 2019 година за всяка от 12-те зодии?

Световно известният астролог-кабалист Гал Сасон беше гост в студиото на "100% будни". С него говорихме за предизвикателствата пред всяка зодия в Годината на свинята 2019. Вижте неговата прогноза за 12-те зодии за следващите 12 месеца!




Какво ще се промени за българите след 30 март 2019?

На 23 юни 2016 година британците казаха "не" на оставането си в Европейския съюз, след проведен в страната референдум. От тогава светът следи с интерес всички процедури, които трябва да изпълни правителството на Тереза Мей, за да стане факт официалния развод на Великобритания с Европейския съюз. Преди 2 дни обаче британският премиер обяви пред парламента, че отлага гласуването по споразумението с ЕС. Това накратко са фактите, ние ще оставим настрана коментарите и анализите за колегите ни от новините, за да поговорим в чисто човешки план как ще се отрази Брекзит на обикновения българин, както и на средностатистическия британец. Гост по темата в студиото на предаването беше една българка, която е омъжена за британец и е най-известната преводачка от езика на Шекспир у нас - Мариана Хил.


На кого помага Българската Коледа

Срещаме ви с едно от децата, за които Българската Коледа събира средства. Дете с пълна загуба на слуха, което се учи как да чува света около себе си. Историята на Елица разказва репортажът на Татяна Йорданова и оператора Владимир Богдански.






Цената на храната: поскъпване на хляба може да се очаква на пролет


Ще поскъпне ли храната заради по-високите цени на тока? Отговорите от Димитър Бакалов – хлебопроизводител, Регионален съюз на хлебопроизводителите в Югозападна България, Димитър Зоров - председател на Асоциацията на млекопреработвателите и Вихрен Димитров – месопроизводител и месопреработвате.




Международна изложба "Аполония Понтийска - по стъпките на археолозите"

На 13 декември отвори врати за посетители изложбата от предмети, които са открити през 1905 г. от барон Александр Дегран – пръв археолог в Созопол. Тя беше представена в "Култура.БГ" от Александър Барилис – куратор от Лувъра, доц. д-р Кръстина Панайотова и Димитър Недев – директор на Археологическия музей в Созопол.



Инициативата "Дигитално междучасие"


Наши гости са Светослав Малинов, евродепутат, член на комисията по култура и образование в ЕП,Ивелина Атанасова от Фондация "Дигитални деца", Асен Александров - директор на иновативното столично 51-о СУ "Елисавета Багряна". С тях разговаряме за Петицията на Асоциацията на българските училища в чужбина, за какво се отнася тя и защо е важно учениците да знаят какво е да са граждани на ЕС.




Илия Троянов за новата си книга "След бягството"


Заглавието на новата книга е "След бягството". Писателят описва това, че всяка една съдба е различна. Някои хора веднага пристигат в чуждото, а на други са им нужни месеци, години, десетилетия, а има и такива, които никога не пристигат и цял живот страдат от носталгия. Това е един живот пълен с парадокси. Различните мечти, различните цели взаимно си противоречат. Книгата е поетично-философска, пълна с афоризми и къси разкази. Тя е разделена на две части - за заблудите и за спасението.


Изложбата "Българската армия. Приказки за деца"


Националния военно-исторически музей показва над 60 умалени модела на българската армия - невероятна бойна техника, танкове, самолети, вертолети, пехота. За първи път от 80 години се показва колекцията от дървени войничета в този цялостен вид. Те са били изработени през 30-те години специално за първата експозиция на военния музей. Идеята е била да се представи многоликият образ на българската войска. В допълнение към самата изложба можете да видите прекрасни акварелни рисунки на Лазар Йорданов.


Какви са шансовете на една малка ферма да оцелее в България?


Статистиката сочи, че за последната година 3500 ферми в България са фалирали. Не ни казва обаче дали една част от тях не са отишли в сивия сектор. Пак статистиката казва, че за да просъществува една млекодайна кравеферма в България, трябва да има най-малко 50 крави. От "Бразди" ви запознахме с Боби, който отглежда по-малко от 50 крави, за да разберем как той успява да просъществува от 2006 година, та до днес.




Кои са предците на Иисус Христос?


В навечерието на Неделята на светите Праотци и десет дни преди Рождество Христово избрахме да поговорим за земното родословие на Спасителя. Да потърсим отговори на въпроси като: Щом Спасителят е Син Божий, не е ли достатъчно да знаем коя е майка Му? Защо, след като Йосиф не е Негов баща, родословието на Иисус Христос се извежда чрез него? И след като е известно, че евреите извеждат родословието по майката, защо в Евангелието то е изведено по линия на нейния годеник и съпруг? Защо между родословието, описано от евангелист Матей и родословието в евангелието на ап. Лука има разлики в броя на описаните библейски личности? А кои са те?. Отговорите на тези и други въпроси Горан Благоев потърси от доц. Екатерина Дамянова от Богословския факултет на СУ и Влади Райчинов от Обединени евангелски църкви.

Акад. проф. Дроздстой Стоянов за психиатричното здраве в България

Тази седмица Европа оцени психиатричното здраве на българите. Каква е оценката? Зле или добре е положението у нас? Акад. проф. Дроздстой Стоянов, национален консултант по психиатрия, беше гост в студиото на "Денят започва с Георги Любенов".




Актрисата Жени Лечева написа коледна книга за деца


Актрисата Жени Лечева представи своята нова книга. "Тайният ключ или приключенията на Тит и Армина" е нейният първи детски роман. Премиерата й беше преди няколко дена. Можете да я намерите и на Панаира на книгата. "Тайният ключ или приключенията на Тит и Армина" е истински приключенски роман. Има разбойници, съкровище, джуджета, елфи... Книгата е подходяща както за по-малките, така и за по-големите деца, които вече могат да четат сами.



"Не ме съди, човече"


През годините в България близо 10 000 деца са били осъдени на престой в превъзпитателни центрове - т. нар. "интернати". Някои от тях са там заради сериозни провинения, а други заради кражба на сладолед. Именно в тяхна помощ идват хората от Национална мрежа за децата, стартирайки проекта "Не ме съди, човече", чиято цел е да промени действащия закон за детско правосъдие. Защо и какви са пробойните в него? Вижте разговора с Калоян Станев и Кремена Чобанова от УНИЦЕФ!


Софийски международен панаир на книгата


Екипът на "Библиотеката" направи разходка из Панаира на книгата. Какво се купува? Кои са най-желаните автори и книги? Вижте!

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад