Защо демокрация?: "Кампанията"

Абсолютният реализъм - с независим бюджет и свободна камера в политиката. За демокрацията и изборите в Япония... Забавен и директен поглед на японския режисьор Кадзухиро Сода към предизборната кампания на своя приятел Ямаучи Казухико, който...

Защо демокрация?: Кампанията
За продукцията

Абсолютният реализъм - с независим бюджет и свободна камера в политиката.

За демокрацията и изборите в Япония...

Забавен и директен поглед на японския режисьор Кадзухиро Сода към предизборната кампания на своя приятел Ямаучи Казухико, който буквално е "спуснат" да спечели вакантното място за съветник на град Кавазаки от квотата на управляващата Либерално-демократична партия на премиера Коидзуми.

"Кампанията: Кандидатът на Кавазаки" е в официалната селекция на фестивалите в Берлин, Париж, Хонконг, Буенос Айрес, Барселона, Сидни, Варшава, Лийдс, Копенхаген....и избран за един от 10-те филма в проекта на "Степс интернейшънъл" с въпроса: "Защо Демокрация?"

За Кадзухиро Сода

Авторът на филма Кадзухиро Сода е роден и израснал в Япония, но от 1993 г. живее в Ню Йорк. С диплома за визуални изкуства и религиозни науки от Токийския университет, още като студент започва с кратки филми,  неговият "Филмът" /1998/ е номиниран за "Сребърен лъв"  във Венеция, а телевизионният "Пейаж без мама" печели Американската награда "Телли". "Кампанията" е първият му пълнометражен документален филм, чиято цел е максимален реализъм:

"Не мисля "Кампанията" за политическа пиеса, въпреки че героите са политици. Бих го нарекъл "наблюдаващ филм", в който от зрителя се очаква да възприеме  и интерпретира труднообяснимата действителност по време на изборна кампания. Преди да започнат снимки, повечето документалисти правят задълбочено проучване на своите обекти с подробен сценарий и записки, написани, най-вече за да убедят продуцентите, екипа и инвеститорите в интереса и ползата от филма -  творчески и финансово. С "Кампанията" аз наруших традицията и реших да не пиша нито дума преди снимките, а да заснема всичко, което се случва в момента пред мен - без предварителни уговорки. Не беше от леност, а защото исках да бъда верен на моята философия за документално кино, в което творецът трябва да минимализира предубеждението от идеята и просто да показва суровата действителност, уловена от камерата. Тази "луксозна" стратегия стана възможна заради факта, че бе финансирана и изпълнена от един човек. Аз едновременно снимах с камера и записвах звука спонтанно. В монтажа избрах натуралистичния път. Конструирах реалността, като използвах само раздвижени кадри със звука от атмосферата - без разказвач, без помощна информация, без компютърни графики, специални ефекти или музика. Исках зрителят да наблюдава и преживее една изборна кампания пряко, по начина, по който го направих аз, докато снимах. "Кампанията" иска от зрителите да гледат и мислят за онова, което се случва на екрана. В този смисъл, действителността не е оцветена в черно и бяло. Тя е сива и сложна, така както живеем всеки ден. Надявам се, зрителите да останат с въпроси без отговор, за които ще продължат да мислят през идващите дни, месеци и дори години..."

Документален филм.

Япония, 2007г., 52 мин.

Продуцент Кадзухиро Сода

Сценарист и режисьор: Кадзухиро Сода

Оператор Кадзухиро Сода

За филма

Може ли кандидат без политически опит, качества и симпатизанти да спечели избори само с една седмица за подготовка. Може би, ако е подкрепен от държавен гигант и доминираща партия. В края на 2005г. животът на 40-годишния Ямаучи Казухико "Яма-сан" продължава в непозната посока. Либерално-демократичната партия на премиера Коидзуми в последния момент го избира за свой официален кандидат на свободното място за съветник на град Кавазаки. Дебютант в политиката, но с максимално гарантиран гръб от партия и правителство, победата му би трябвало да е "закопчана" в изборната каса. Но дали? С плакатно поведение и шаблони Казухико се опитва създаде имидж и да научи политическите правила с помощта на просветени "сенсеи". Ентусиазмът му е възхитителен и смехотворен, докато произнася сериозни речи с мегафон по празните метростанции, пустите градски пространства на фона на преминаващи коли. С тактиката "поклони се на всеки, дори на телефонните кабини", Яма-сан обикаля фестивали, пенсионерски сбирки, влакови станции, автобусни спирки, за да се ръкува с всеки, който види. Възможно ли е да спечели подкрепа за една седмица? Моментът е критичен за Либерално-демократичната партия. Загубата на Казухико ще бъде решаваща за позициите й. За кратко време Ямаучи трябва да привлече вниманието в града, но от самото начало политическите съветници са в тревога. Нещата не вървят добре, затова партийният лидер, самият премиер Коидзуми, пристига в Кавазаки, за да помогне...

За Кавазаки

С 1-5 млн. зрители, Кавазаки е ключов играч и партньор в иновационния дизайн, информационните и комуникационни технологии, научните въведения и "зелените програми" за опазване на природата. В Кавазаки са централните офиси на няколко важни корпорации като "Фуджицу", "Пайъниър", "Тушиба". Градът е домакин на ежегодното изложение "Еко Тек Феър" и особено прогресивен с технологиите си за опазване на околната среда и стратегии срещу замърсяването.

За Япония

Япония е третата икономическа сила в света със забележителен растеж през втората половина на ХХ век след опустошителната Втора световна война.

Нейната международна роля е важна като основен донор и източник на капитали и кредити. Японските мултинационални компании влизат с продукти във всеки дом от картата на света.

Американските бомбардировки над Хирошима и Нагасаки през 1945г. са събитията, които влияят на поствоенната политика с това, че Япония се оттегля завинаги  от военни действия, освобождава колониите и армията и се фокусира само в развитие на икономиката си. През 1947г. страната приема нова Конституция с демократична парламентарна система, аналогична на германската с две камари - горна и долна. Парламентът се нарича Конгрес. Ролята на императора е представителна, избирателното право е универсално.

Отношенията между политици и избиратели в Япония са описвани като между "търговец" и "клиенти". Политиците провеждат изборни кампании с обещания за изгоди в полза на своите поддръжници. В Япония родословието с предци - лидери в политиката и "синя кръв" е определящо. Последният премиер Шиндзо Абе е потомък на аристократична фамилия, в която дядото и чичото също са били премиери, а баща му - бивш министър на външните работи.

Либерално-демократичната партия, "консервативна и приятелски настроена към бизнеса" според сп. "Еконъмист", управлява почти без прекъсване от създаването си през 1955г., доминира в поствоенната история, през 2009г. за кратко е заменена от Демократичната, но се връща с голяма изборна победа отново през 2012г. Най-популярният и уважаван политик в страната е бившият премиер Джуничиро Коидзуми (2001-2006). Той оглавява кабинета след японската икономическа криза. Сред "оздравителните" му мерки са "орязване" на правителствените разходи и реформа в банковата система. Да заеме поста след него е най-трудната задача за следващия министър-председател Абе.

Коидзуми е уважаван и радикален политик, който в много отношения предпочита да скъса с Либерално-демократичната партия и традициите. Това е и вероятният отговор на въпроса защо през 2005г. партията внезапно и в последния момент избира обикновен търговец, човек от народа за свой официален кандидат-съветник на град Кавазаки.

Въпреки интереса на младото поколение към западната култура, Япония остава консервативно общество с традиции и силно социално наследство - японците са лоялни и склонни да работят за един работодател през целия си трудов стаж. Едно от най-големите предизвикателства пред правителствата са държавните средства за социално и пенсионно осигуряване, недостатъчни в застаряващото общество. Мерките за компенсиране чрез вдигане на данъците от продажби провалят Демократичната партия на изборите през 2012г.

Отношенията със съседните държави все още са нестабилни от историческата памет за японските действия преди и по време на Втората световна война. За Япония е трудно да приеме и обезщети гражданите на окупираните от нея страни. Японският съд отхвърля като обидна процедурата за посткомпенсация на корейски жени, принудени да работят някога като сексуални робини. Южна Корея и Китай протестират срещу учебната история, която "замазва" жестокостта на японската армия.

След Втората световна война, законодателите гласуват пацифистка конституция, която остава непроменена повече от половин век до началото на ХХІ, когато са гласувани поправки. През последното десетилетие политици настояват Конституцията да бъде ревизирана още, така че да позволи на японската армията да участва в миротворски операции и мисии зад граница.

Географски Япония живее в постоянен риск със сеизмична активност на територия, разположена върху връзка между три тектонични плочи. Земетресението с цунами през март 2011г. отново изисква от Островите нова сила за изправяне след тежък удар, който засяга не само рестартирането на ядрената енергийна програма със затваряне и/или обезопасяване на АЕЦ Фукушима...

За изборите

Навсякъде по света се провеждат изборни кампании, в които се изтъкват личните качества на кандидата вместо политическия му опит. "Кампанията" следи японските избори, подчинени на условности и формалности: трябва да имате кампания - организирана и одобрена; трябва да имате подходящите хора за водачи, подходящото родословие за произход, подходящия поклон и ръкостискане за общуване, за да бъдете изобщо разглеждан като възможен политически конкурент.

Първият въпрос е: кого избират гласуващите - най-добрия или най-подходящия кандидат? И какво означава за обществото уверението, че: управляващите "в действителност" знаят какво правят?

Златна Романова

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад