За смисъла да бъдеш и да чакаш донор

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

51-годишшен мъж в мозъчна смърт от Велико Търново спаси живота на двама души. От начолото на 2017 година това е първата донорска ситуация във Великотърновската болница. Бъбреците на мъжа са присъдени на двама 44-годишни мъже в списъка на чакащите животоспасяваща трансплантация.

Преди няколко дни 51-годишния мъж от великотърновското село Беляковец бил приет във Великотърновската болница с тежък мозъчен инсулт. Въпреки усилията на лекарите, мъжът изпаднал в мозъчна смърт. Тъй като бъбреците му били напълно здрави, в трудния и тежък момент семейството му решило да даде шанс за живот на някой, за когото това е последна надежда.

„Две млади момичета са дъщерите на донора, въобще не се колебаха в решението си, за което им благодарим. Екип от Алекснадровска болница дойде за експлантира на място, само бъбреците бяха подходящи“, разказа д-р Сибила Маринова, началник ОАИЛ, координатор по донорство.

Двата бъбрека на мъжа незабавно са трансплантирани на двама 44-годишни мъже, за които това бил последен шанс за живот. Лекарите разказват, че през последните няколко години все по-често има хора, които в най-трудния момент решават да направят добро и въпреки мъчителната загуба да спасят човешки живот.

„Миналата година имахме 7 доказани случаи на мозъчна смърт, три от тях бяха отказ от близките. Последният ни случай на мозъчна смърт беше пациентката, която нямаше близки и която по закон не можа да стане донор, защото в закона не е предвиден случай, ако няма близки или не са майка, баща, брат, сестра, син и дъщеря, някой друг може да вземе решението за донорството“, каза д-р Маринова.

Лекарите разказват, че най-често причина за отказа на близките на хората, които след смъртта си могат да станат донори, е недоверието в тежката диагнозата мозъчна смърт  и слабата информираност завъзможността да спасят човешки живот.

„Мозъчната смърт се определя с множество клинични, инструментални изследвания и се потвърждава от комисия от трима лекари т.е. това е диагноза, която не може да бъде сгрешена и когато ние се изправим през близките и съобщим ние 100, 200% сигурни“, увери д-р Маринова.

Над 1000 души у нас в момента са в списъка на чакакащи подходящ донор само за трансплантация на бъбрек.

В студиото на "Денят започва" говорихме по темата с д-р Мариана Симеонова от Изпълнителната агенция по трансплантация. Към 9 януари 2017 година 2781 души са заявили желание, че категорично не искат да бъдат донори. Д-р Симеонова обясни, че това е изключително малко бройка, защото става дума за период от 10 години. Тя е уверена, че хората в България са интелигентни и когато им се обясни те приемат и разбират. Д-р Симеонова каза, че българите реагират бързо и с готовност.

Вижте и историята на Елена Димитрова, която е живяла 7 години без черва. След серия операции, когато е само на 21 години, тя губи първо дебелото си черво, след това и тънките. Решението е трансплантация, която тя в крайна сметка получава.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад