В свищовските села Овча Могила и Българско Сливово учат отличници

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Въпреки проблемите в селските училища с липсата на достатъчно деца, транспорт, преподаватели и компютри, в свищовските села Овча Могила и Българско Сливово учат отличници с много награди от национални и международни олимпиади.

В училището в Овча Могила учат сто и четирийсет деца, в съседното Българско Сливово само четирийсет, но между двете съществува истинска конкуренция по успех и постижения. Посрещат ни седмокласниците Веско и Ивелина. Бързат да ни разкажат за големите си постижения, показват грамоти и награди, защото им омръзнало да ги подценяват само защото са от село.

Веселин Стефанов – 7 клас: "Отидох в Свищов, там правихме едно състезание, след това са изпратили работите в Сингапур и след известно време получих радостната новината, че съм спечелил трето място на международно ниво! Ние живеем в едно от най-красивите места в село Овча Могила, природата е чудесна и мисля, че наистина животът е много по-спокоен и по-здравословно живеем тук, отколкото в града! Математиката според мене е най-хубавата наука и трябва да имаш логика, за да ги решаваш, а и трябва да учиш, да си упорит! Учителите са много добри, абсолютни професионалисти!“

Десислава Александрова – директор на основно училище в Овча Могила: „Веселин Николов от седми клас е нашата гордост, той ни представя навсякъде достойно, както с математическите си постижения, така и в областта на рисунката, на шахмата, в лекоатлетически кросове!“

Ивелина Александрова – 7 клас: „Ходих на олимпиада по география и след това на областен кръг, ходих и на национална олимпиада в Бургас по химия, където получих сертификат за добро представяне!“

Емилия Петрова - директор на основно училище в Българско Сливово: „Ивелина Александрова е отлична ученичка. Едно много амбициозно дете с много добри постижения по всички учебни предмети през всички години!"

Майката на Веско споделя, че от малък обича задачите, но и игрите с приятели на двора.

Величка Йорданова – майка на Веселин и пом.- директор: „Веселин си е едно нормално дете, както всички останали, обича да играе на компютъра и има приятел, който всеки ден идва вкъщи и си играят на волейбол, на футбол, на карти! Ние също работим на село, но имаме семинари и се срещаме с други наши колеги и аз не виждам, че те са по-добри от нас! Педагогическите ни кадри са на най-високо ниво и това го показва примерът – Веселин!“

Училищата на село са добри, защото и там има сърцати, подготвени учители и много умни и амбициозни деца, казва и преподавателят по български език Ганчо Ганчев и допълва, че държавата е голям длъжник на децата.

Ганчо Ганчев - учител по български език в с. Овча Могила: „За такива деца, които имат по 40 грамоти и повече, си заслужава все още да бъдем учители, те ни крепят, те ни държат и да ни прославят и в бъдеще! Животът на село е весел, много са ни празниците, но и много са ни медалите!“

Емилия Петрова - директор на основно училище в Български Сливово: „Ние държим всичко, което правим в училище и на първо място учебната работа, да бъде на едно много високо ниво! Качеството на обучение в училище е наша задача номер едно!“

И съучениците на Веско и Ивелина са доволни, че живеят и учат на село, казват, че има голяма конкуренция в ученето.

Момиче: „Училището не е лошо, добре е, пък и в града пак е същото, но на село повече ми харесва!“

Момиче: „Веселин е много добър ученик, много е ученолюбив и е отличникът на класа! Гордеем се много с него, цялото училище!“

Момиче: „Тук е много по-добре, отколко в градските училища, защото имаме повече време и когато нещо не разбираме, те искат да останем след часовете, за да ни помагат още повече!“

Догодина училището в село Българско Сливово вероятно ще затвори врати, защото децата са малко. Селото обаче се надява държавата да не забравя талантливите и умни деца, които живеят на село и да им даде равен шанс.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад