Цената на творчеството - говорят художниците

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Цената на творчеството е новата рубрика в предаването ни. Тя е съвместна инициатива на БНТ и Мюзикаутор. Посветена е на правата на интелекуталната собственост.

Навлизаме в темата с репортаж, който ни среща с експерт по линия на авторските права в изобразителното изкуство. Репортажът ни среща с доц. д-р Владя Борисова - преподавател в катедра "Творчески индустрии и интелектуална собственост" в УНСС.


Как произведенията на българските художници биха могли да станат по-видими в градската среда, а тя – по-естетична? Това са темите в интервюто на репортера на "Денят започва с култура" Елица Кънчева с проф. Станислав Памукчиев и Бойко Митков. Двамата нейни събеседници са единодушни, че хюдожническият труд в България е силно подценен, а би могъл да облагороди обществената среда "дори и на инвеститорите".

Любен Генов очерта спецификата на изобразителните изкуства и отношението на обществото и държавата към тях. Според него има редица случаи, в които не само се нарушават авторски права, но и се унищожават произведения на изкуството като това става на най-високо ниво. Той изтъкна и липсата на институционална, държавна политика в областта на изобразителното изкуство.

Любен Генов, председател на Съюза на българските художници:
"Става въпрос за отношението на държавата, защото изкуството не може да съществува само на пазарния принцип... Да, разбира се, всеки от нас, художниците намира своя път и начин да се реализира... Искам да обърна внимание на това, че нашето изкуство има нужда от помощта на държавата."

Що се отнася до възможностите, които законът дава за приложение на художествените творби в обществената среда, Генов изрази мнение, че мястото на такава точка е в Закона за устройство на територията. Това според него е един от начините да се подпомогне българското изобразително изкуство. Често, по думите му, се събират десетки, стотици мнения и предложения, но те потъват и не се стига до промени. И всичко е в резултат от недооценяване на нашата култура и изкуство и в частност на изобразителното изкуство.

Генов изтъкна и моралния аспект на проблема като назова примери за унищожаване на произведения на изкуството от национална значимост.

Любен Генов, председател на Съюза на българските художници:
Връщам се на
скулптурната творба на Валентин Старчев. там са погазени определено, по мое мнение, автолски права. Унищожена е една знакова за България творба... Огромно декоративно пано металопластика на Иван Кирков от фасадата на Централна гара, стенописи на Георги Трифонов в една софийска църква, голяма картина на Светлин Русев във фоайето на Централна гара. Скулптурна композиция на Далчев в една квартална столична градинка и т.н. И всичко това е безвъзвратно унищожени."

Скулптурата на Старчев не е запазена, както някои смятат, запазени са само фрагменти от една несъществуваща вече скулптура, подчерта Генов.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад