Стефан Софиянски: Не давам добра оценка на правителството

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Не давам добра оценка на правителството. Това заяви в студиото на "Денят започва с Георги Любенов" Стефан Софиянски, бивш кмет на София, бивш служебен премиер. Бюджетът беше приет навреме и зададе рамката, но тази рамка е много слаба. Тя не предвижда развитие и растеж. "Това е един рутинен бюджет, на каквито се нагледахме през последните години. Не дава никакво основание да очакваме промени и реформи. Напротив - задържа ни на това статукво, на което сме", обясни той и допълни, че бюджетът е инструмент за икономическо развитие и трябва да бъде използван като такъв.

Усвояването на европейските фондове. Очертава се до средата на 2015 година да не бъде отворена нито една програма. За 100 дни каквото и да си заварил, ти трябва да го преодолееш, посочи Софиянски. Програмите трябваше да са отворени, защото те са свежият ресурс, който липсва на българската икономика и е изключително необходим сега, когато сме в такъв икономически застой. Освен това през 2018 година ще има ревизия на усвояването и там, където не са усвоени средства, същите ще бъдат разпределени в другите страни. той прогнозира, че сегашното закъснение ще доведе до загуба на пари за България. Липсва екипност, липсва структурата, която да поеме и носи отговорността за усвояването на фондовете, оцени Софиянски.

Вторият сериозен проблем, който ще има сериозни последствия, това е провалът на "Южен поток". В тази ситуация се вижда една неориентираност и липса на стратегия. "Вицовете за това, че ще ставаме разпределителен център са доста сериозни, защото ти можеш да разпределяш нещо, което имаш. Като нямаш газ какво ще разпределяш?"

Третият - вътрешен проблем, който правителството не можа да реши, това е фалитът на КТБ. Стефан Софиянски посочи, че трето правителство не можа да се справи с този казус. "Той стана в рамките на тия 100 дни. Не трябваше да бъде допуснат. КТБ е една инфраструктура, която можеше да бъде използвана по пътя на одържавяването. Парите, които се възстановиха на вложителите, са загубени за страната." Той обясни, че тук вината не е на БНБ, инициативата е можело да бъде на държавата. В цялата предизборна кампания нито една от политическите сили не се ангажира с този въпрос. Оставиха банката да потъне, което е и единственият начин да се заличат всякакви следи.

Проблемът на България не са службите. Проблемът е забавеното икономическо развитие. Фактът, че сме на последно място в Европейския съюз по всички икономически показатели и че няма политическа сила, която да се стреми да преодолее това последно място - това е най-тревожното за страната ни, очерта Софиянски.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад