Софийският университет между недоволството и респекта

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

За Димитър Атанасов демографската криза "може да служи единствено като извинение" за тенденцията, която се очертава от 850-те незаети места в някои ключови за Софийския университет специалности.

"Софийският университет за последното десетилетие изпадна от топ 500 на световните университети във всички класации. Надявам се разговорът, който започна със статията, която прочетохме всички, да е началото на един конструктивен дебат", заяви той.

Мила Минева сподели, че е учудена от започналия дебат.

"Погледнах медиите - той се оказа евъргрийн. Всяка есен се води дебатът за университета, за случващото се с него и нищо не следва", каза тя.

Според нея, въпреки това дебатът за висшето образование в България не е излишен.

"СУ е далеч от стандартите на европейските и американските университети. От друга страна, нека не забравяме, че СУ е най-добрият в България. Нека си представяме парите, които даваме за висше образование - в крайна сметка получаваме качеството, за което сме готови да платим", отбеляза Минева.

Тя беше категорична, че трябва да се поддържат специалности, в които се наблюдава временен отлив.

С нея се съгласи доц. Георги Лозанов и припомни, че в началото на прехода инженерните науки бяха изключително непопулярни - нещо, което породи сегашния дефицит на такива кадри.

"Държавният университет трябва да има и друга перспектива, не само тази на пазара на знания, защото той се влияе от моментните процеси на настроения", подчерта той.

Според него за нарастващия брой незаети места в университети голямо значение има вече отвореният пазар на знания.

"Фактически ти сега не избираш между университети в България, както беше в предишното общество, а избираш между университети в света", добави Лозанов.

За Калоян Константинов много детайлно трябва да се обсъждат проблемите на висшето образование в България. Според него най-впечатляващата разлика между българските университети и университетите зад граница е в отношението на преподавателите към студентите.

"Искат да разговарят с теб, обсъждат темите с теб. Не ти наливат знания в главата, те са готови да ти дадат това знание. И най-вече те имат актуални познания - нещо, което липсва на огромна част от преподавателите тук", беше категоричен журналистът.

Вижте във видеото целия дебат.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад