Слънчев удар

"Как се случи всичко това"Любовно-историческа драма

Държава: Русия
Година: 2014
Времетраене: 95 минути
За продукцията

Режисьор Никита Михалков

В ролите: Мартинеш Калита, Виктория Соловьова, Наталия Суркова, Авангард Леонтиев, Милош Бикович, Виталий Кищенок, Мириам Сехон, Александър Адабашян, Никита Михалков, Полина Пушкарук, Денис Василев, Милош Бикович, Даря Белуосова и др.


Само една нощ остава незабравима за обречен белогвардейски капитан. Този "слънчев удар" не го напуска даже в най-окаяните дни на гибел за Руската империя. През 1920г., предавайки се на червените комисари в Одеса, той си спомня внезапната страст към красива непозната.


Никита Михалков остава верен на класиката. След литературата на Гончаров и Чехов /"Няколко дни от живота на Обломов" и "Незавършена пиеса за механично пиано"/ режисьорът се отдава на Бунин след дълга подготовка. Идеята пътува през времето, когато писателят е забранен. През 2010г. започва подготовката за филма. След трагичната смърт на Владимир Моисеенко /"12" и "Изпепелени от слънцето 2"/, сценарият е довършен с Александър Адабашян в сюжет от два разказа на Бунин - "Слънчев удар" за безвременна страст и "Окаяни дни" за края на Велика Русия.

Михалков споделя, че "37 години очаква този сценарий и 11 пъти преписва на ръка произведенията, за да разбере как са създадени". Снимките започват през 2012г. във Владимирска област и Одеса. Проблем се явява липсата на оцелял колесен параход на територията на Русия. Намират го в Швейцария и снимат епизоди на Женевското езеро. Павилионните снимки са в "Мосфилм". В актьорския състав няма звезди, дори в главните роли. Участват дебютанти и артисти от провинциални театри и школи. Музиката е на Едуард Артемиев. Освен Михалков в кадри неслучайно надничат известни лица от руското кино и култура.

"Слъчнчев удар" е Официалното предложение на Русия в номинациите "Оскар" за чужодезичен филм, което отпада от листата.


Слоганът на филма "Как се случи всичко това" е въпрос за любовта към една жена или към родината?...

Световната премиера на филма е в Сърбия, руската е в Крим. Защо? Отговорът е на Михалков: "Сърбия е страната, която първа е приела нашите напускащи офицери, войници, матроси, казаци. В Белград на руското гробище са погребани хиляди наши войници - и герои от Първата световна война, и емигранти, бягащи от червените войски. Защо Крим? Хиляди белогвардейци са тръгвали именно от Крим, от Одеса, от Севастопол. Затова решихме световната премиера да е в Сърбия, където са отишли и после в Крим, където не са могли да се върнат. Така е справедливо. И още веднъж доказва и засяга въпроса за принадлежността на Крим"

"От 1918 до 1922 Русия е загубила над 8 милиона население от Крим. Загуба на руския човек, загуба на Руската държава".

Слънцето отнова се явява в заглавие на филм от Михалков - преди "Изпепелени от слънцето", сега "Слънчев удар". Какво е "Слънцето" - метафора на любовта, метонимия на властта /дори прозвище на монарх/ или Абсолютен господар на Земята и Времето. Всяка история, всеки момент, всяка страст, всяка война, всяко решение, всяка любов, всяка съдба е подчинена на времето. "Слънчев удар" е абсолютът на Времето.

Златна Романова


Червеноармейски лагер в Одеса, 1920г. Армията на Врангел е разбита. Спомени от минали години застигат безименен капитан, измъчван от въпроса "Кой е виновен за случилото се в Русия?" и в център на тази история е срещата отпреди 13 години с една жена. Тя - съпруга и майка, той - поручик, пътуващ към своята невеста. И нищо не е могло да спре мимолетното чувство. Запознават се на параход, слизат заедно на брега в малко градче, прекарват единствена нощ в хотел и се разделят. На сутринта жената е изчезнала - у дома я чакат съпруг и дъщеря. А капитанът никога не може да забрави любовната авантюра. В романтичните му спомени присъстват още непохватен фокусник, свещеник, прогресивен учител и слуга. След тях най-важен ще бъде малкият вестоносец Егорий, когото не забелязва, заслепен от любовта. Но точно той, когато порасне, ще спусне баржата към дъното...


5 награди "Златен орел" за филм, операторска работа на Владислав Опелянц, сценография на Валентин Гидулянов, костюми на Сергей Стручев, музика на Едуард Артемиев от Националната академия по киноизкуство в Москва, Русия /2015/

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад