Сливенско село на бунт срещу интернат

В предаването:

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Хората от Драгоданово разказват, че проблемите с децата от интерната се увеличават.

Тодор, жител на селото: Влизат в дворовете, чупят клони, по гробищата чупят паметници. Сега като станаха тези събития не може да видиш нито едно дете. Прибират ги вътре и всичко си е наред. Значи проблемът не е в децата, а в тези, които ги гледат.
Жител на Драгоданово: Крадат. Тука обраха на едно момче - 1200 лева му взеха, 600 лева му оставиха. Те ги намериха парите. Казали: "Защо не ги взе всичките? Да има и за тебе, да не са всичките."

В полицията са подадени десетки сигнали, но без резултат.

Жител на Драгоданово: Каква полиция?! Нито полиция ги спира нито нищо. Трябва да го затворят. По-добре един старчески дом да направят, отколкото тези поразии тука."

Кметът на Драгоданово разказва, че интернатът работи над 10 години и за него отговаря МОН. Проблемите започват преди 6 години, когато се сменя режима на по-лек. От тогава на децата се позволява да напускат интерната.

Станчо Станчев, кмет на Драгоданово: Самият начин на работа с децата не е правилен. Децата ходят свободно из селото. Няма контрол това е. Миналата година имаше проверка на училището, на персонала, но лично в кметството никой не идвал да разговаря с мен.

Децата могат да излизат организирано, но само с учителите - в междучасията или след учебните занятия. Това правило обаче не се спазва, разказват хора от селото.

Жител на Драгоданово: Тук излизат по мегдана, по цял ден седят тука. Нито учителите ги прибират. Правят много бели.
Марин Маринов, заместник-директор на СПУ "Христо Ботев": Първо те са деца. Нормално е да има нарушения на елементарно ниво - тоест някое дете е решило да прескочи оградата, да излезе до магазина, да се разходи и да си купи две вафли. Ние имаме право да ги наказваме според правилника за вътрешния ред.

В интерната живеят общо 35 деца, пет от тях са момичета. Всички са на възраст между 12 и 17 години. Провиненията са свързани основно със скитничество, просия, дребни кражби на шоколад и цигари. При нарушение на правилата възпитателите могат да наказват децата с обществено полезен труд, най-тежката санкция е преместване в друг интернат.

Марин Маринов, заместник-директор на СПУ "Христо Ботев": Опитваме чрез полагане на обществено полезен труд в училището да поправим техния начин на мислене и техния мироглед. Опитваме да им създадем навици, които родителите на се могли. Успявате ли? С много труд постигаме малки стъпки.

И докато местните жители и институциите търсят решение на проблема два дни след Гергьовден селото е потресено от жесток криминален инцидент. В изоставена къща дете от интерната намира обезглавен труп на 64–годишен местен жител. В хода на разследването първоначално се извежда версията, че става въпрос за нещастен случай, след това обаче започва да се проверява дали не става въпрос за убийство, в което е замесено 13-годишно момиче от интерната, твърдят близките.

Делка Стойчева, роднина на загиналия: Казаха, че по всяка вероятност паднал и се набучил на стар монитор, който действително го е имало там, стърчало счупено стъкло и се набучил на него. После се разбра, че не е случайно, а е бил блъснат. В момента, в който намериха трупа, докторът каза, че някакви кучета са разделили главата от тялото.

Съседи на загиналия Георги разказват, че в изоставената къща често са виждали хора, които не са от селото, както и деца от интерната. Според местните хора техният съсед е влязъл в къщата, за да нагледа семейния имот, който не се поддържа от години.

Съби Пенев: Влиза да види какво е и му отрязали главата. След три дни ето тука му намериха главата. Ами тука проститутки има. От интерната все тука бягат. Като тези деца в България няма никъде. Не може да кажеш "здравей, здрасти". Почват с камъни да те бият.

От окръжната прокуратура в Сливен заявиха, че все още няма развитие по образуваното досъдебно производство, чакат се резултатите от поръчаните експертизи. 90-годишните родители на Георги са убедени, че не става въпрос за нещастен случай.

БНТ: Сигурен си, че някой го е убил?
Стойчо, баща на Георги: Да, да, да!
БНТ: Имал ли е врагове?
Стойчо, баща на Георги: Не се е карал с никой. Почерпи се някой път, но рядко. Не вдига скандали по пътя, по мегдана, у дома.

Заместник-директорът на интерната категорично отхвърля версията техни възпитаници да са замесени в инцидента или пък да има случаи на проституция.

Марин Маринов, заместник-директор на СПУ "Христо Ботев": Моето мнение е категорично, че наши ученици не са замесени в този случай. Ако е имало досега такива случаи, защо будните жители на селото не са отправили предизвестие в прокуратурата с имената на тези пълнолетни лица от селото, които са се занимавали или принуждавали ученички във времето назад да проституират?

Тази седмица дискусията за съдбата на интерната продължава. Омбудсманът Мая Манолова ще посети Сливен, където ще се проведе среща с местната администрация и представители на МОН. Според Манолова той трябва да бъде закрит.

Законопроект на Министерството на правосъдието предвижда всички възпитателните училища интернати и социално-педагогическите интернати в страната да се закрият. На тяхно място трябва да се създадат 10 нови центрове за възпитателен надзор, в които ще има максимум по 10 деца. Целта е те да живеят в среда, близка до семейната, и да посещават масовите училища.

От Министерството на правосъдието заявиха, че проектозаконът е минал обществено обсъждане и предстои да бъде внесен в Министерския съвет.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад