България е на полуфинал в олимпийската квалификация

Българският национален отбор по волейбол се класира за полуфиналите на олимпийската квалификация в Берлин. Тимът на Силвано Пранди надделя с 3:2 (25:21, 24:26, 25:22, 20:25, 15:13) над европейския шампион Сърбия и ще спори на полуфиналите с домакина Германия или Словения.

18:00, 08.01.2020

Българите завършиха на първо място в група „В“ с три успеха и 7 точки. Втори е тимът на Франция с 4, който играе тази вечер с аутсайдера Нидерландия. Сърбите останаха трети в класирането с 4 точки.

За място на финала на турнира българите ще спорят или с домакина Германия, или със Словения. Само първият се класира за Токио 2020.

Първият гейм започна точка за точка. След 12:12 обаче националите взеха аванс и не позволиха да бъдат застигнати. С отличен сервис на капитана Виктор Йосифов се стигна до 22:17. При 24:19 българите имаха пет сетпойнта и Цветан Соколов сложи точката на часта при третата възможност слез 29 минути игра.

Втората част започна по-добре за европейските шампиони. Българският отбор не им позволи да се откъснат с повече от две точки разлика. Разпределителят Сеганов направи ас за 18:16, но след това съперниците изравниха резултата и дори поведоха с 21:19. Йосифов изравни за 21:21 с отличен начален удар. Сърбите поведоха с 23:22, а после стигнаха до геймбол при сбъркан сервис на Соколов. Скримов завърши следващата точка, но при втория шанс съперникът успя да изравни частите.

Добили самочувствие, съпрениците дръпнаха с 7:2 точки в третия гейм след бомбени сервиси на Петрич. Благодарение най-вече на перфектната атака на Скримов България настигна сърбите при 9:9. Соколв с ас изведе отбора ни напред за 14:13. Играта продължи точка за точка. С чудесен сервис на Йосифов поведохме с 20:19, а след това Скримов увеличи преднината, като завърши трудна топка. Грешка от начален удар на Атанасйевич и неотразима атака на Соколов доведоха резултата до 23:20 за България. При 24:21 вече имахме три възможности за предсрочно класиране на полуфиналите и реализирахме втората.

Пранди пусна резервите, след като целта беше постигната. В четвъртия гейм сърбите успяха да спечелят. В тайбрека те вървяха по-добре до 11:9, но след това Розалин Пенчев с феноменален сервис даде аванс на България. При 14:12 имахме два мачбола и волейболистите ни реализираха втория.

Най-резултатен в мача отново беше Цветан Соколов с 20 точки (2 аса), 14 точки добави Тодор Скримов (2 аса, 3 блокади).

Автор: Калоян Николов