Ролята на сателитните канали в Европа бе обсъдена на среща в София

БНТ домакинства втората международна асамблея на европейските обществени медии

16:56, 22.05.2017
Ролята на сателитните канали в Европа бе обсъдена на среща в София

От 18 до 19 май Българската национална телевизия бе домакин на Втората международна асамблея на Европейския съюз за радио и телевизия (EBU). За срещата в София пристигнаха 40 представители от над 20 обществени телевизии, за да обсъдят най-важните проблеми, свързани с тенденциите за развитие на сателитните канали в Европа.Те бяха приветствани от генералния директор на БНТ Вяра Анкова с думите, че приносът на обществените телевизии е съществен, в условията на бързо променящата се ситуация в Европа, белязана от терористични атаки и нови мигрантски вълни.

„Ние сме едно голямо семейство с важна роля в обществото, защото споделяме общо разбиране и подкрепа за най-добрите медийни стандарти. Изправени сме пред сходни проблеми, но заедно допринасяме за запазване на европейските ценности и култура, както и за поддържане на толерантността в Европа“ – заяви Вяра Анкова.

Дигитализирането на медийното съдържание, кибер сигурността и финансирането бяха определени като основни предизвикателства, пред които са изправени телевизиите в Европа. Членовете на EBU обмениха идеи как най-ефективно обществените медии могат да се противопоставят на влошеното състояние на свободата на словото и намаленото доверие в журналистиката като цяло. Изследванията показват, че влиянието на традиционните медии намалява, за сметка на социалните мрежи, които се превръщат в основен източник на информация сред младите хора.

„Фалшивите новини и пропагандата в социалните медии представляват огромна заплаха за независимата журналистика и свободата на изразяване в Интернет. Ние, като обществени медии, носим голяма отговорност за предоставянето на обективна, балансирана и надеждна информация на нашата аудитория по целия свят“ - подчерта председателят на Асамблеята на сателитните обществени канали Клаус Бергман (Deutsche Welle).

По време на дискусията за пример бе дадена италианската обществена телевизия и нейният модел на финансиране. Представителят на RAI - Джовани Челси – посочи, че част от бюджета се осигурява чрез начисляване на такси към сметките за ток на данъкоплатците.

„Освен, че повиши бюджета на медията като цяло, това даде възможност и за инвестирането в нови по-модерни платформи, което увеличи в пъти аудиторията само за година“ – уточни Джовани Челси.

Според директора на „БНТ Свят и региони” Екатерина Генова подобни практики трябва да бъдат приложени и у нас. „Събирането на такси, което е включено и в българския Закон за радио и телевизия, но не е проработило, е един от начините една телевизия да бъде наистина обществена по начина ѝ на финансиране“ – допълни тя.

В един от последните доклади на Европейския съюз за радио и телевизия категорично се заявява, че едно от условията за силна демокрация, е наличието и на силна и добре финансирана обществена медия.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад