Разговор с директора на СДВР Ивайло Спиридонов за автокражбите и договорите за охрана

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

С един по-малко останаха автокрадците в София. При акция преди седмица СДВР успя да залови Асен Колев - Хастара, който от от 2002 година до настоящия момент е уличен по 30 престъпления, като има 30 досъдебни производства срещу него. Това поясни Ивайло Спиридонов - директор на СДВР.

"Те са на различен етап от развитието си, като по няколко от тях вече има осъдителни присъди. От този момент Асен Колев излежава акумулирана присъда от 8 години в затвора. В момента в който го задържахме той беше приведен директно за излежаване на тези присъди", добави Спиридонов.

Директорът на СДВР говори и за съобщената от министъра на вътрешните работи Цветлин Йовчев информация, че години наред столичната полиция е работила като подизпълнител на частна охранителна фирма.

"Да, има такива констатирани случаи. Не е единичен, няколко случая са в годините назад за сключени такива договори с охранителни фирми. Това, което правим към момента е - предоставяме материали на Инспектората на МВР по възложена проверка от министъра на вътрешните работи и няма как да коментирам каквото и да било в хода на тази проверка. Първо защото не е коректно и второто, което е, не е законно", обясни Спиридонов.

Според него, тежкия и отговорен характер на работата на директора на СДВР не е довод за пропускане на един такъв материал, каквото извинение и обяснение е било получено от тогавашния директор Николай Янев.

"Договорите, които се сключват от страна на СДВР са се подчинявали във времето на различни административни актове, назад във времето имам предвид. Този договор е сключен няколко години назад, като административната уредба към онзи период е била една, към настоящия момент е друга и проверката, която е назначена от министъра на вътрешните работи, ще установява точно това", добави Ивайло Спиридонов.

Той коментира и случая с изчезналия Илиян Тодоров от Перник, който е осъден за убийството край дискотека "Соло".

"По българското законодателство се допуска на един определен етап лице, което е задържано за извършено престъпление, да бъде освободено от ареста, какъвто е и случая с въпросното лице. За съжаление в последствие, когато излезе присъдата или тя бъде утвърдена и на последна инстанция, това лице в много от случаите не може да бъде намерено. Тогава се постъпва по следния начин, като се възлага на органите на Министерството на вътрешните работи да издирват въпросното лице, както ще постъпим в момента. За съжаление МВР има контрол по едно първоначално досъдебно производство до определен етап. В последствие то влиза в съдебна фаза и обикновено служителите от МВР нямат никакъв контрол или изпълняват задачи по постановление, които са възложени от прокурор", коментира директорът на СДВР.

Спиридонов потвърди, че Прокуратурата е отговорният фактор в тази ситуация и тя възлага на МВР да го издирва.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад