Последствията за испанската област

Темите в предаването:

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Ако лидерите на испанската област решат днес да задействат Каталекзит, по примера на Брекзит, това ще има сериозни политически и икономически последици за Европейския съюз, но най-вече за самата Каталуния.

Професор Хендрик Вос от университета в Гент смята, че каталунските политици сами осъзнават, че шансовете областта да бъде призната за независима държава са минимални. Никоя страна от Европейския съюз, а и извън него няма да се изправи срещу Мадрид. Икономическите последствия за Каталуния биха били огромни.

Хендрик Вос - професор по политически науки, директор на Центъра за европейски изследвания в Гент: “Официалната линия на Европейската комисия е, че когато един регион напуска една държава членка, той напуска и ЕС. В такъв случай той губи всички предимства, свързани с това - става дума за търговски отношения, еврозона, шенгенското пространство. За Каталуния икономически това би означавало тотална катастрофа. Каталуния не може да си позволи нещо такова”.

Ако Каталуния реши да обяви независимост, тя може да продължи да използва еврото като парична единица, но това няма да е официално признато от Брюксел. Подобна е ситуацията в Косово, където еврото също е официална валута, но страната не е част от Европейския съюз.

Според Вос единственият благоприятен сценарий за Каталуния е да се разбере с испанските власти. Ако Мадрид даде съгласието си за приятелски развод, тогава и другите страни от ЕС не биха се противопоставили на създаването на една нова държава.

Хендрик Вос - професор по политически науки, директор на Центъра за европейски изследвания в Гент: “Тогава и европейските институции ще измислят някакво правило, което биха могли да приспособят към ситуацията. Като например Каталуния да се отдели от Испания, но още същия ден да се присъедини към ЕС, защото реално всички европейски закони вече действат в Каталуния. Така че по принцип това е възможно, става въпрос за политическа воля и юридическа креативност. Но всичко зависи от това дали Мадрид ще бъде готов да признае независимостта на Каталуния. А мисля, че засега и дума не може да става за това”.

Белгийският политолог разбира отказа на Брюксел да посредничи между испанските и каталунските власти. Според него Евросъюзът си има достатъчно други проблеми. Вос смята все пак, че поведението на европейските институции е проблематично.

Хендрик Вос - професор по политически науки, директор на Центъра за европейски изследвания в Гент: “Европейските институции имат все пак опит като посредници. Когато някъде по света има конфликт, тогава Европейската комисия се намесва като посредник. Спомнете си ядрената сделка между Иран и САЩ. Лично според мен в този случай говорим за пропуснат шанс от страна на Брюксел. Би било странно, ако в испанско-каталунския конфликт като посредник се намеси някой американец или южноафриканец. Според мен това би било вид поражение за ЕС”.

Дали на картата на Европа скоро ще се появи нова държава и как страните от Европейския съюз ще реагират - предстои да видим скоро.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад