Последният път към дома

Кой прибра духа на поета-войник Димчо Дебелянов у дома ....

Държава: България
Година: 2019
Времетраене: 25 минути
Последният път към дома
За продукцията

Документален филм

Сценарист и режисьор: Мариан Маринов
Оператори: Христо Боев, Иван Китанов
Видеограф: Спас Спасов
Звук: Мария Радева

Документалният филм "Последният път към дома" пресъздава историята за пренасянето на тленните останки на поета Димчо Дебелянов от Демирхисар до Копривщица след новината за заличаването на гроба му.

(....)

ИСТОРИЯ

22-годишният Димчо Дебелянов заминава войник на фронта в Първата световна война и пише своята "Сиротна песен"...

"Ако загина на война, жал никого не ще попари/ - изгубих майка, а жена не найдох, / нямам и другари". Димчо Дебелянов, "Сиротна песен"

"Последният път към дома"

Ротният убиха....

"...И тялото му лежало там до вечерта на бойното поле, на левия бряг на Струма..."

"10 години по-сетне във вестниците се яви едно съобщение, че гробът на Димчо в Демирхисар (това вече беше в Гърция) бил заличен. Простият дървен кръст с името на Поета го нямало - махнат и изхвърлен. И тръгнахме да си го приберем - братът на Димчо - Илия Дебелянов, писателите Димитър Подвързачов, Георги Райчев и моя милост Невена Буюклиева - артистка от Народния театър. Та, викам си, да ви разкажа тази история, че като гледам сега как ги махате от учебниците един по един. И все питам дали не сте махнали и Димчо. Не сте, нали?...

Невена Буюклиева

Разказът във филма "Последният път към дома" се води от името на актрисата Невена Буюклиева, по чиято инициатива започва събирането на необходимите средства и са направени постъпките пред гръцките и българските власти.

На делегацията е отпуснат "бързолетен" автомобил, с който те стигат до гръцката граница. А после отиват до двора на църквата в Демирхисар, където изкопават костите и Илия Дебелянов разпознава тленните останки на брат си. Следва обратното и "Последно пътуване към дома" на поета - войник Димчо Дебелянов....

"Не бива да се забравя де почива завинаги онзи, който и днес буди вяра в нашето племе, най-главно в неговата способност сред най-тежки страдания и при невъзможни условия да твори културни ценности".

Невена Буюклиева

*Гробът на Димчо Дебелянов е в църквата "Успение Богородично" в Копривщица, където е поставен и символният паметник на "Чакащата жена" от скулптора Иван Лазаров.

Каменната жена на Иван Лазаров

Каменната жена

"На Бога най-светлия син"

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад