Поскъпването на тока - анализи и прогнози

Темите в предаването:

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Средното увеличение на тока за битови нужди ще бъде с 1.89% от 1 юли, въпреки че ЕРП-та поискаха повече. Това става ясно от доклад на КЕВР, който ще бъде обсъден на 31 май. През юни регулаторът трябва да вземе окончателно решение. Повишението за абонатите на ЧЕЗ ще бъде с 1.7%, на ЕВН - с 1.81%, а на ЕнергоПРО - с 2.6%.

Проф. Атанас Тасев напомни, че регулаторният орган не е регистриращ, а регулиращ. Дружествата обикновено искат значително по-високи цени на електроенергията, но регулаторът има механизми - специален сметкоплан, в който точно са определени кои разходи могат да бъдат направени и признати в ценовото регулиране. А и регулаторът в последните години се държи доста рестриктивно, смята Тасев, - нещо което той не одобрява, тъй като след време преносната система може да деградира и тогава може да се наложи по-голям скок.

Явор Куюмджиев обясни как функционира регулаторът. В България се регулират основно два вида цени. Това на първо място е цената за пренос с високо напрежение / което се притежава и управлява от държавната компания Електроенергиен системен оператор/. Другата основна цена, която се регулира, е дистрибуцията - електропреносни предприятия, които са били част от бившите ЕРП-та - мрежата за средно и ниско напрежение. Там се контролира цената за която тези предприятия пренасят електроенергията от точка А до точка Б. В нея има и цена за трансформиране, защото от по-високо напрежение токът трябва да се трансформира в ниско напрежение.

Регулира се и цената на т. нар. обществен доставчик. Неговата роля се изпълнява от държавната компания - Национална електрическа компания. В тази цена КЕВР определя за колко общественият доставчик ще продава на търговците, на бившите ЕРП-та, за регулирания пазар, на който са почти всички битови потребители и част от бизнеса.

От горепосочените цени се формира цената за потребителите на регулирания пазар. Оставяме настрана свободния пазар, където цената се определя самостоятелно, а не от обществения доставчик. Там обаче също важи определянето на цените за пренос и трансформация. Регулаторът трябва да се съобрази с всички играчи на пазара, а не само на ЕРП-та. А те, смята Куюмджиев, е редно да инвестират със собствени средства в мрежата, тъй като те са и собственици. Така е в Европа.

Целия разговор за цената на тока вижте във видеооткъса.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад