Политика срещу навиците. Говори Валери Симеонов

Темите в предаването:

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Валери Симеонов говори за интеграцията на ромите - тема, на която беше посветен негов доклад, изнесен вчера в Министерския съвет. Той изтъкна успеха по отношение на интеграцията на ромското население в Асеновград, където е направена кампания, съгласувана между държавата и местните власти. Вицепремиерът припомни, че там назряваше сериозен етнически конфликт - градът е бил разделен на две: циганската махала и българската общност. Имаше риск от сблъсъци. След кампанията е постигнато пълно умиротворяване - с присъствието на част от полицията, с активизирането на Общинския съвет и на собствениците на язовира, където стана инцидента. Същият модел е бил приложен и в Шекер махала в Пловдив, където също е имало напрежение, добави Симеонов.

Рекламата на на хазарта е друга тема, по която разговаряме с вицепремиера Симеонов. Според него "търкането на билетчета" се превръща в пандемия, която обхваща България.

"Това е всъщност патологично разстройство. Така е определено от СЗО, в което, за съжаление, участва и държавата със своята пасивност и с това, че през 2012 г. е допуснала промяна на два закона, с които да разреши пряката, нагла, агресивна реклама на "игрите на щастието". По този начин се разрушава общата ценностна система на нацията, защото се внушава, че с търкане на талончета, с участие в хазартни игри можеш да постигнеш всичко в живота без да полагаш усилия, труд, да се образоваш, кариерно да се наложиш в своята професия, да разширяваш своя периметър на познания, да се усъвършенстваш..."




Валери Симеонов поясни, че хазартните игри в момента у нас имат оборот над 3 милиарда лева. Вицепремиерът добави, че хазартът, поради благосклонните закони, първо им е разрешена рекламата, второ - те нямат никакви задължения за плащане - нито ДДС, нито данък печалба. Имат единствено една такса в размер на 15%. Те дори нямат задължението, което има Българският спортен тотализатор - държавната лотария, който е задължен да върне 50% от приходите във вид на печалбата за печелившите участници в игрите. Частните лотарийни фирми не са длъжни да правят това. Освен това Спортният тотализатор отделя 18% от приходите за развитие на спорта и 17% за самоиздръжка. Държавният спортен тотализатор е изместен от частните игри и това страда българският спорт. Симеонов определи този процес като абсолютно незаконна приватизация на една държавна дейност, която доскоро беше държавен приоритет. Това е благодарение на благосклонни текстове в законите за хазарта и за радиото и телевизията, убеден е той. В този смисъл Симеонов се надява да прокара промени в законодателството, засягащо хазарта.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад