По британски: Квартална гаражна разпродажба "карбут" в Хотница

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Британците, които от години живеят във великотърновското село Хотница, учат българските си съседи на английските традиции и обичаи. Една типично британска порядка, станали вече традиционна и за Хотница е разпродажбата „Карбут”. От къде идва идеята за неделния битак по английски маниер, разказва за "Денят започва" Зорница Илиева.

Кварталната гаражна разпродажба „Карбут” вече е традиция и в Хотница. Селото от години се слави като британска колония заради десетките английски семейства, избрали да живеят тук. Местните жители с удоволствие приемат част от традициите на чужденците. Казват, че тези разпродажби на селската поляна не са само начин се отърват от ненужни вещи, книги, дрехи и куп вехтории, а и чудесно неделно веселие, точно като в английските филми.

„ Идват англичани от цялата област, даже и от други области и наши местни хора. Непотребни неща, които стоят по таваните, не представляват за нас вече интерес, но за тях представляват и си помагаме по този начин”, споделя  Наташа Пенова – жител на Хотница.

„ Хубав е бе, хубав е, дори много познати виждаме, научаваме и английска култура, езици. Ние дори се познаваме вече, някъде като се видим на „HELLO” поздравяваме се, на български. Някои знаят, някой не знаят. Аз има казвам, че трябва да учат български. Бе много работи се учат едни от други…“, признава Ангел Трифонов.

Идеята за Карбута в Хотница е на семейство Крис и Мари, които преди две години поканили своите съседи и британците от региона на неделна разпродажба.

„Решихме да го направим, за да покажем, че и британците сме доста практични хора - моите ненужни вещи винаги се оказват нужни на някой друг и дори изкарваме някой лев. Тук се нарича битак. Доволни сме, защото се разраства и става все по-голям. Хората в Хотница и английските граждани от региона заедно - разбираме се превъзходно, живеем си много, много приятно“, разкава Крис.

„Този битак е една приятна английска традиция и ние постепенно я въведохме в Хотница. Но това не е само магазин на открито, това е начин да общуваш и да се забавляваш със съседите в неделя. Всички в Хотница са прекрасни, с усмивка приемат нашите идеи за по-весел живот. И ние се учим много от тях, вече мога да пращам компоти на роднините в Англия“, допълва Томас.

„Те, нашите англичани, които са от Хотница, всичките си правят зимнина, правят си и компоти и краставички, всичко каквото има в градината и вярвам, че са го предали и на техните приятели. Въпреки че английския не го разбираме, но те се учат да говорят на български – разбираме се”, казва Наташа Пенова – жител на Хотница.

На неделния карбут срещаме и семейство Василеви. Горица и Елин имат бизнес във Велико Търново, но живеят на село заедно с двете си деца.

„Година и половина вече живеем тука, живеехме в града. И двамата работим в града, децата учат в града. А защо го избрахме? – по–спокоен живот. По-скоро англичаните научиха български, отколкото бабите да научат английски“, споделя Елин Василев.

„Определено се чувстват много по-добре, имат повече забавления, повече свобода и откакто дойдохме да живеем тук със сигурност са малко по-отговорни и самостоятелни. И ние сме спокойни, защото можем спокойно да ги оставим да се забавляват без да се притеснявам“, разказва съпругата му Горица.

Миналото лято по време на традиционно английско чаено парти в Хотница се организирал и търг на сувенири, ръчно изработени картички и, разбира се, домашни сладкиши, торти и сладка. Средствата местните жители дарили за благотворителна кауза.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад