Охраната на българската граница

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

В седмицата, в която вътрешните министри от Европейския съюз заговориха за по-сериозна охрана на южните - външни за общността граници и за по-сериозни антитерористични мерки, само за часове камерата на "По света и у нас" видя как 30 незаконни мигранти се опитаха да влязат в страната ни. Пред екипа ни бяха открити други четирима, успели да влязат у нас, укрити в камион, пътуващ към Румъния.

Репортерът на БНТ Иво Никодимов разказа в "Денят започва" как се охранява нашата граница с Турция. Той поясни, че се състои от три основни части. Първата е от Резово до местност след с.Странджа, изключително тежка за опазване, там няма изградена система за наблюдение. Това е неговият поглед към проблемите на границата и опитите на незаконни имигранти да я преминават:

"Тръгнахме към границата, за да видим как се охранява след като МВР изтегли командированите от вътрешността на страната близо 1000 полицаи. Видяхме как турските трафиканти на нелегални мигранти се опитват по всякакъв начин да преодолеят препятствията за влизане в България, пред камерата ни граничните полицаи откриха укрити в товарен камион незаконни имигранти от Пакистан и Афганистан. От близо 300 успели да влязат в страната ни през последните две седмици, 150 са открити в ТИР-ове. По тази причина всички камиони, влизащи от Турция, се проверяват много внимателно.

Най-трудната за охрана част от границата ни е от Резово до района между селата Странджа и Крайново. Разчита се само на жива сила за справяне с нелегалните мигранти. Теренът и много труден, особено през зимата. В тази част от границата няма система за интегрирано наблюдение. Само мобилните термовизии помагат на граничните патрули. В посока към Лесово следват 30-тината километра където е изградена ограда. Тази част е най-спокойна и лесна за охрана има още радари, сензори и камери. След нея - до Капитан Андреево продължава системата за интегрирано наблюдение, постоянно патрулите се насочват към тези райони, където се забележат групи с нелегални имигранти.

Когато се контролира сто процента от притока на кандидати за убежище е възможно спецслужбите да проучват внимателно мигрантите и да изолират и връщат в държавите им тези, които се преценява, че са опасни за националната ни сигурност. От видяното през тази седмица можем да кажем, че най-сигурно се пази тази част, в която има изградена ограда, заедно със система за наблюдение и пътища успоредно на браздата. Очевидно, че останалите малко над 130 километра сухопътна граница между България и Турция трябва да се охраняват по същия начин."

В момента може да се говори, че имаме много висок процент на контрол на влизащите в страната, подчерта Иво Никодимов. "Единици са случаите, които не успяваме да засечем", каза още той и поясни, че това струва изключително много усилия на този етап.

Успяват ли да се интегрират бежанците у нас? И защо чужденци са гонени от местни жители в търсене на подслон? Екипът ни тръгна по следите на бежанците от пернишкото село Ковачевци, в което бяха настанени 350 души.

"Проблемът е, че имаме програма за интеграция на бежанците, но тази програма няма кой да я изпълнява, нямаме капацитет", коментира Иво Никодимов. Сериозни са проблемите с езиковата бариера, няма достатъчно преподаватели, за да може да контактуват нормално бежанците и местните жители, заяви репортерът.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад