Нови лица вляво. Проф. Иво Христов

Предаване: Панорама, 17.02.2017

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Професор Иво Христов е едно от новите лица в листите на БСП, юрист и социолог.

Проф. Христов отговори как чувства отношението на социалистите към външни лица като него, които оглавяват техните листи. Той смята, че социалистите гледат добре на предложени канидидат-депутати като него, като съди от срещата си с градската партийна организация на БСП в Пловдив.

На въпроса какво иска повече българският социалист - високи данъци и геополитическо преориентиране, сближаване с Русия, политологът отвърна със забележката, че той, самият не може приема генерализации като "българския социалист" или "българина", защото в реалния живот има реални хора, различни персони "с различно възпитание, с различно образование, с различни биографични траектории". Освен това, по думите му, желанията на хората също са шарени. В този смисъл едни искат по-ниски данъци, други - по-високи. Едни искат ЕС да се разпадне възможно най-скоро, други - обратното.

По отношение на евентуално новия курс на БСП проф. Христов посочи, че проблемите на Западна Европа не са проблемите на България, проблемите на българското общество не са проблеми на Скандинавия. Въпреки че формало принадлежим към един военно-политически съюз, драмата на френското общество е, да речем, постмодерното му битие, противоречия и конфликти, а драмата на българското общество е това, че през последните 25 години е било насилствено вкарано в процес на демодернизация, смята той. "България почна да има характеристики - демографски, културни, икономически, ментални по-скоро на страна от третия свят, отколкото на европейска държава." А виновни са всички онези, които са участвали в този процес за повече от 25 години, но "дори да ги посочим с пръст", това няма да ни реши проблемите, убеден е социологът.

Грешката на българина е, че преди 27 години българинът си е представял демокрацията като "микс от всички социални придобивки на социализма плюс ходене на Хавайските острови", според проф. Христов, "но се е блъснал челно в реалността". Тук той отбеляза, че прикачването на една относително по-слаба икономика към една по-силно развита икономика води не до изавняване, а до изсмукване на слабата икономика от силната. До това, според него, е довела необмислената ни евроинтеграция - без поставяне на условия и без защита на национален интерес.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад