Най-доброто от седмицата 29 април - 5 май

Избрано от седмицата:

10:23, 30.04.2019
Най-доброто от седмицата 29 април - 5 май

Дървото на Юда в Черниче

Жителите на село Черниче засадиха 130 фиданки от вида див рожков, известен като Дървото на Юда. Според една от легендите, именно на такова дърво се е обесил Юда Искариотски, след като предал Спасителя. В селото вече има засадени и 600 рози. Така те облагородиха главната улица на селото. Инициативата е на кмета, но грижата за дръвчетата е на всички.




Да си спомним стара София

Да си спомним София с кадри от киноархивите.






Каква е формулата на Тео за създаване на най-талантливите физици?

Формула на щастието, формула на успеха. А когато се срещнат научното и човешкото измерение на формулата, може да се случи истинско чудо. Чудо е призванието на "златния физик на България", учителя Теодосий Теодосиев – Тео, който през последните 40 години се е отдал да създава таланти в областта на физиката.

В "100% будни" режисьорът Николай Василев представя филма за Теодосий Теодосиев "Формулата на Тео".


Необясними църковни чудеса

Вижте едни от най-странните и необясними църковни чудеса.







Сръбкиня на 100 години продължава да е запалена планинарка

Баба Елена е от Ниш. Тя е бивша учителка и запалена планинарка. Изкачила е върхове из цяла Европа. Тя навършва 100 години и ще прекара празника си в любимата планина.

Елена, 100-годишна планинарка: Тайната на дълголетието ли? Любов към живота. Не трябва никога да спираш да се движиш - това е много важно.


126 години от рождението на Елисавета Багряна

Тази година отбелязваме 126 години от рождението на голямата българска поетеса Елисавета Багряна. Какво е да си потомък на автор, оставил след себе си огромно творчество и какви детски спомени пази нейната внучка Елисавета Шапкарева? Вижте!



Изложба на Николай Панайотов в галерия "Нирвана"

Прочутият в цял свят български художник Николай Панайотов пристигна от Париж за откриването на изложбата си „Щастлив лабиринт“. В столичната галерия „Нирвана“ могат да се видят непоказвани досега творби на художника. Наш екип се срещна с автора. Вижте във видеото.


"Детски научен клас" - как най-малките да обикнат науката

Може ли науката да е забавна и може ли да е достъпна за деца на 4-5 години – на тези въпроси отговаря в "100% будни" създателят на "Детски научен клас" – Явор Денчев. Програмата се провежда в редици детски градини и начален курс в няколко училище и има за цел по изключително интерактивен и увлекателен начин да привлече малките по пътя на науката и откривателството.

Може ли науката да е забавна и как да "запалим" най-малките по нея - вижте във видеото.


Бебета на път

Три бебета - Явор, Ида и Дария - и техните майки не се притесняват да пътуват по света. Вярно ли е твърдението, че е напълно излишно да "разкарваме" децата по екскурзии, вместо да ги оставим при баба и дядо разказват в "100% будни" Нели, Биляна и Виктория.





Размисли за бъдещето в Деня на труда

Какво отбелязваме на 1 май - Деня на труда? Какво празнуваме - социални придобивки или нещо друго? Какво привлича повече вниманието ни - "жълтите жилетки" във Франция и собствените ни проблеми? В студиото на "Култура.БГ" темата коментираха социологът Леа Вайсова - координатор в Изследователския център по социални науки във Философския факултет на СУ "Св. Климент Охридски", писателят Силвия Томова и журналистът и водещ Калин Манолов.


Как се преподава предприемачество на младите?


Калин Радулов твърди за себе си, че най-любимото му занимание е да мотивира младите да вземат живота в собствените си ръце. Той преподава предприемачество и помага на учениците да създават свои учебни компании и да изкарват пари с уменията и талантите си. Освен това има собствена консултантска компания и е създател на настолна игра. Вижте в "100% будни" повече за неговите идеи как да се преподава предприемачество на младите.


Защо напоследък е хит да се ожениш по стар български обичай?

И защо все повече младоженци избират да си направят традиционна фолклорна церемония? В студиото на "100% будни" на въпросите отговари Ренета Трайкова. Тя организира традиционни сватби, но освен сватбите мисията ѝ е да популяризира българския фолклор чрез различни проекти


Нов император на трона на хризантемата - историческо събитие в Япония


Японският престолонаследник Нарухито официално стана 126-ият император на Япония, след като неговият баща - император Акихито, му отстъпи престола. Това е първата абдикация на император от повече от 200 години.

В студиото на Сутрешния блок на БНТ1 първият секретар на посолството на Япония в България Аои Ямагиши и журналистката Даниела Кънева говориха за наследството на император Акихито и за традициите и ритуалите в страната на изгряващото слънце.


Историята на папамобила


Един от най-ярките символи на понтификата е папамобилът. Чрез него папите достигат по-близо до хората. Повече за историята на това специално превозно средство - от Мартин Гицов.





Промени в социалните мрежи

Нов дизайн и защита на личните данни на потребителите. Променят социалните мрежи заради сигурността. Повече за промените от Александър Ненов - интернет предприемач.






Нужна ли е спешна промяна на образованието у нас?


Кой е бунтарят и срещу какво се бунтувате? Какво не ви харесва в сегашния модел на образованието у нас и каква алтернатива предлагате вие? На тези и други въпроси отговаря Иван Николов от сдружение "Демократично образование".


Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад