Най-доброто от седмицата 16 октомври - 22 октомври 2017 г.

Избрано от седмицата:

12:15, 22.10.2017
Най-доброто от седмицата 16 октомври - 22 октомври 2017 г.

Кукерски рисунки промениха облика на света

Обществените сгради в две села от община Тунджа оживяват и придобиват нов облик. Двама млади художници със средствата на изобразителното изкуство показват своето виждане за кукерските игри. Своеобразният пленер е част от проект, който има за цел да популяризира кукерските традиции в ямболския регион и ежегодния маскараден фестивал Кукерландия.


Рекорден скок в ипотечното кредитиране


Сега е добър момент за продажба на жилище, за покупка - цените достигнаха нивата преди кризата от 2008 г. Най-много се теглят кредити и се купуват жилища в четирите най-големи града в България, там и доходите са най-високи. Младите хора са най-активни на пазара на имотите, в София те се насочват към купуване на по-големи жилища - тристайни, коментира кредитният консултант Тихомир Тошев в "Денят започва".


Накъде се движи културата и кой има достъп до нея?


Накъде се движи културата и кой има достъп до нея? Културният обмен и комуникацията чрез културни събития между центъра и периферията беше темата на разговор в "Денят започва с култура" с участието на културолога проф. Александър Кьосев, арх. Любомир Георгиев и кураторът Владия Михайлова.





Как се реставрира боен самолет?

Собственик на транспортна фирма от Велико Търново си купи самолет бомбардировач и за по-малко от шест месеца успя да го реставрира сам. Летателната машина е модел СУ – 22 и до 1999 година се използвала в базата на военновъздешните сили в Балчик. Бойният самолет вече е напълно реставриран, но няма двигател, така че ще може да бъде разглеждан само като атракция на ТИР паркинга в началото на прохода Хаинбоаз.


Опасна велоалея на ул. "Раковска"

Нова велоалея предизвика бурни реакции от страна на шофьори и велосипедисти. Наши зрители подадоха сигнал, че така съществуващата регулация на движението по ул. "Раковска" създава предпоставки за пътнотранспортни произшествия. Основните недоволства са сред шофьорите, според които пътното платно е твърде стеснено след полагането на велоалеята.



Международен конкурс за акордеонисти "Георги Гълъбов"


През изминалите дни в читалище "Цар Борис Първи" в село Бистрица се проведе второто издание на Международния конкурс за акордеон, наименуван на големия български акордеонист Георги Гълъбов. В него взеха участие над 90 деца и младежи от страната и чужбина, а впечатление направи разнообразната програма и страстта им към този инструмент.



Изложба "Чудесата на Индонезия"


Индонезия не е известна туристическа дестинация само заради красивите си плажове, Индонезия е архипелаг с богата история. Култура, която може би е слабо позната в нашата страна, но която заслужава да бъде опозната. Елица Кънчева бешe в Националната художествена галерия, за да ни запознае по-подробно с нея.


Самоличност на заем

Репортерът ни Благой Цицелков се опитва да отговори защо се доверяваме на фалшивите профили в социалните мрежи? Зад тях често се крият големи страхове и още по-големи мечти. Доста често са плод и на чисто криминални намерения. А понякога всички тези обстоятелства се превръщат в създатели на фалшиви самоличности. Изкушението да общуваш с тях, за мнозина е голямо. Той ни ласкае, има чувство за хумор, предлага ни атрактивни материални придобивки... Разбира проблемите ни по-добре от най-добрите ни приятели... Тя или той обаче не е реално лице. Тя или той са милиони, а това да бъдат разпознати, става все по-трудно.


Хора и улици: Къщата на София


Ново пространство за култура, наречено „Къщата на София“, отвори врати на ул. „Миджур“ 12 в квартал Лозенец. В салоните е подредена изложба с творби на 8 утвърдени български художници, наречена „Хора и улици“ по идея на д-р Райна Дамяни. Акцентите в нея са улиците и сградите от картата на динамично променящия се град.




"Цветът на дълбоките води" - режисьорски дебют на актрисата Бойка Велкова


В Народния театър "Иван Вазов" можете да гледате новата постановка "Цветът на дълбоките води". Това е режисьорският дебют на актрисата Бойка Велкова, която също участва в спектакъла. Това е разказ за борбата за короната между Елизабет Първа и Мария Стюарт, по текст на Оля Стоянова, която е използвала части от писма между двете исторически личности, а музиката в постановката е на Теодосий Спасов.



Брюксел - столица на комикса

Наред с фламандската живопис и сюрреализма на Рене Магрит, с шоколада и бирата, Белгия е известна още и със своите… комикси. Вижте повече в репортажа на Венета Николова в "Денят започва с култура".





Възстановеният паметник на цар Борис III в Попово и големите маневри от 1937 г.

В Попово възстановиха бюст-паметник на цар Борис III. Паметникът в не е издигнат случайно. Големите маневри край Попово от 1937 г. символизират завръщането на българската армия в тогавашния исторически контекст, каза в "Денят започва с култура" проф. Веселин Янчев.




Революцията срещу еволюцията. 100 години от Октомврийската революция

Навършват се 100 години от Октомврийската революция. В "Денят започва с култура" гостуваха журналистът Тони Николов и доц. Александър Сивилов в разговор за истините и призраците на революцията.




32 села разчитат на един лекар

В 27-годишната си практика на лекар на село д-р Снежана Бакърова се е сблъсквала с всякакви случаи. Пред кабинета ѝ в село Смилян винаги има пациенти, защото е единственият лекар за 32 села и махали в района.






"Твоите права": Как да постъпим, ако работодателят забави заплатата ни?

В "Денят започва", рубриката "Твоите права", говорим колко и дали изобщо са защитени правата ни, когато попаднем на некоректен работодател.





Революционна диагностика открива миниатюрни тумори на простата

В "Здравето отблизо" гостува един от най-добрите уролози в България - д-р Георги Георгиев. Той представя последната новост в диагностиката на тумор на простата - фюжън биопсия.





Изложение за британско висше образование Study UK


На 21 октомври - събота, в София британското висше образование ще бъде представено на изложението Study UK. Желаещите да учат в Обединеното кралство ще могат да се срещат с представители на 20 водещи британски университета.






"Будител на годината": Силвия Захариева

В това издание на "Денят започва с култура" ви представяме следващата номинация за "Будител на годината". Това е Силвия Захариева. Ако Силвия Захариева ви е спечелила като "Учителят будител" в кампанията "Будител 2017", можете да гласувате за нея в сайта на Радио ФМ+.





„Да запалиш искрата“ - творчески портрет на Маргарита Арнаудова

Днес в "Денят започва с култура" ви показахме творчески портрет на Маргарита Арнаудова. "Да запалиш искрата" е филм от 1988 г. Дора Ангелова е режисьор на лентата. Вижте.





Израелският писател Давид Гросман: Докато имаш въображение, имаш и надежда

Той бил журналист. Най-известният водещ на най-добрия сутрешен блок в израелското радио. Но един ден не си замълчал, уволнили го и станал писател. Един от най-добрите в Израел.






Оцеляване на родопското било

Вижте един пример за оцелване от родопското село Ботурче. Репортерът Йордан Димитров разказва история за хора, останали да живеят високо в планината.






Фолклорната сватба на сем. Георгиеви


За сватбата на сем. Георгиеви приказката: "Три дни яли, пили и се веселили" може да се приеме съвсем буквално. Твоа лято те вдигнаха най-многолюдната фолклорна сватба у нас. Ритуалите наистина са отнели три дни, спазвайки старите народни традиции - първа китка, везане на сватбеното знаме, сплитане на булката... За невероятния трепет да се вречещ във вярност така, както са го правили дедите ни разказаха младоженците.



Изкуството на създаване на шрифтове


В студиото на "Отблизо с Мира" беше типографът Криста Радоева. Тя учи и работи в Лондон, но често води работилници по калиграфия в София. Дизайнерката говори за изкуството на създаване на шрифтове и за това как формата на буквите влияе на подсъзнанието.




Дяволският град в Сърбия


Природният феномен Дяволски град се намира близо до Ниш. Той е застинал на върха на планината от незапомнени времена. Страховити кули, каменни пирамиди, всяка различна от другата - вижте повече във видеото!





Ферма за магарета


Сергей започва да създава стадото си от магарета преди 12 години. Започнал е с 10 животни. Целта на фермата е била да се запази породата магарета. От 2008 година започва да произвежда и мляко. Първите 3-4 години са били пробни - колко може да се произведе, какво е търсенето на пазара. Постеленно производството на мляко е станало основна цел.




Отношението на християнството към аборта


Неотдавна пред Народното събрание се състоя протест срещу абортите, в защита на живота. Малко след това и едно от българските епархии издаде брошура за това, че абортът е убийство. Това е една тема, която все повече намира място в обществото. Така ли е сред религиозните общности и каква е позицията на християнството? Гости в студиото на "Вяра и общество" бяха Димитрина Опренова от Първа баптистка църква, д-р Камен Данов, православен богослов и лекар, Александър Урумов – писател и драматург.



Идва ли безсмъртието на човека?

Какво казва науката, какво казва футурологията за бeзсмъртието? За механизма на остаряването, за мистичното и научното говорихме в студиото на "Денят започва с Георги Любенов". Гости по темата бяха футурологът д-р Мариана Тодорова и генетикът Любомир Балабански. И двамата ще участват във форум следмащата неделя, 29 октомри по мотото "Ще остарея когато аз реша".



Една легенда на 80 - Милчо Левиев


Една легенда на 80. Маестро Милчо Левиев беше гост в "Денят започва с Георги Любенов". Заедно с него бяха и Иван Тонев, продузент на филма за Левиев и музикантът Петър Салчев.






Светът отблизо: Афганистан


Афганистан - страна, за чиято красота отдавна сме забравили заради безкрайните статистики от жертви, бомби и разрушени градове. А всъщност там все още има култура и хората живеят, танцуват и се опитват да се смеят. За тях разказаха гостите на Мира. Вижте!




Животът на село: Хайдушка песен


В рубриката "Животът на село" ще се стремим да надникваме в обикновения живот на истинските хора, далеч от суетата на града, на модата, от билбордовете и високите сгради. Какъв е животът на село? От какво имат нужда наистина хората там? Доколко е привидно спокойствието им или истински му се наслаждават? Как се справят с парите, които са все на дъното и са малко?




Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад