Най-доброто от седмицата - 15-21 април

Избрано от седмицата:

15:22, 21.04.2019
Най-доброто от седмицата - 15-21 април



Най-високият изкуствен водопад


Търговски комплекс с хотел, магазини, но и вътрешна градина и водопад. Това архитектурно чудо се намира в Сингапур. Най-високият изкуствен водопад в света се намира в обширен търговски център в Сингапур.




Ученици приготвят храна за астронавти


Ученици от 5-то ОУ „Христо Ботев” в Кюстендил приготвят храна за астронавти. Любопитните занимания са част от проект, разработен съвместно с учени от Испания. Идеята е да бъде провокиран интересът на децата към природните науки.



Любители на романтичните триколки се срещнаха в Тоскана

Десетки фенове с романтични триколки си дадоха среща в Италия. Поводът беше годишнина от създаването им.

Стотици цветни триколки изпълниха района на Тоскана, за да отбележат 70-та годишнина на един от моделите на италианския производител на скутери "Пиаджо".




Потомците на един депутат от Първото Велико народно събрание

Сега ви предлагаме среща с потомци на един от първите български народни представители, подписали Търновската конституция – Христо Спиридонов. За родолюбието и честта да си народен избраник и най-ценното, съхранено в родовата памет на фамилията Спиридонови – вижте в репортажа на Емилия Савчева и оператора Иван Ненков!




За Георги Вълкович, който не е подписал Търновската конституция

Георги Вълкович е един от водачите на консервативната партия у нас по онова време. Той участва в учредителното събрание, но отказва да подпише Търновската конституция. Защо? Вижте в репортажа!





Магна харта или великата харта на свободите

Професорът по конституционно право в Софийския университет Георги Близнашки ни покани на своя лекция, посветена на Магна харта либертатум - един от първите европейски документи, гарантиращи универсални права и независимо съдопроизводство. Вижте кои са според него основните акценти в документа!





Тракийски артефакти в културния център към хан „Хаджи Николи“ във Велико Търново

Единственият запазен в автентичния си вид хан – този на „Хаджи Николи“ във Велико Търново, дело на майстор Кольо Фичето, в последните 9 години се е превърнал в културно средище. В него освен обичайната търговска част, са разположени още музеен комплекс и изложбени зали.

Ханът „Хаджии Николи“ е построен през 1858 година. До наши дни е оцелял само той, макар че през турското робство в Търново е имало 40 действащи хана, казва уредничката Светлана Петкова.


Как се сваля свръхнаднормено тегло - коментар на диетолога Теодора Дърленска

Когато затлъстяването е високостепенно, единственият начин да се помогне на пациентите е чрез бариетрична метаболитна хирургия. Това каза в сутрешния блок на БНТ диетологът Теодора Дърленска.





Селският "парламент" заседава в родопското село Орехово

Вчера празнувахме 140 години от Търновската конституция. Превърна ли се за този период България в модерна държава и как се чувстват нейните граждани?

Предлагаме ви едно необичайно парламентарно заседание в родопското село Орехово. За неговите жители това е Раят на земята. Какво е за тях Конституцията, какво ги ядосва, какво ги крепи и защо не напускат своя вече обезлюден Рай? На заседанието бяха Емилия Савчева и операторът Иван Ненков.


Завръща ли се миналото под нова форма?

Дали познаването на историята е достатъчно, за да се предотврати повтарянето на престъпления -това е темата за разговор с д-р Мила Минева, преподавател по социология в Софийския университет, Мартин Димитров, рекламист, и Соломон Бали, вицепрезидент на Б'ней Б'рит за Европа.

Има два драстични случая на атентати от крайно десни екстремисти - единият в Норвегия, другият - в Нова Зеландия съвсем скоро. Не може да бъде отминат фактът, че мирогледът на двамата индивида, които ги извършиха, се споделя от мнозина хора в Европа и по света. Колко опасно е това и доколко ни напомня за едни събития от преди недалечните 100 години?



Великденска приказка в Хърватия


Хърватия е предимно католическа и в момента там тече Страстната седмица преди Взъкресение Христово, което ще се чества на 21 април. Ще ви заведем в тематичен парк, който радва с уникалния си великденски дух и пролетно настроение. Вижте!




Център за съвременно изкуство "Топлоцентрала" - ново пространство за култура


Бъдещото пространство за култура в София е бившата топлоцентрала на НДК - така и ще се казва - Център за съвременно изкуство "Топлоцентрала". Конкурсът е проведен по всички правила, с участие и на чуждестранни специалисти в журито, представени са 61 проекта. В Култура.БГ го представиха Малина Едрева, председател на комисията по култура и образование в СОС, и инициаторите Веселин Димов, арх. Христо Станкушев, Стефан А. Щерев.


Боян Арсов - за ролите, към които си заслужава да се втурнеш през глава


Актьорът Боян Арсов е носител на наградата "Икар" за главна мъжка роля в постановката "Животът е сън" на Педро Калдерон де ла Барка. Той е гост в "100% будни". Вижте разговора с него за ролите, към които си заслужава да се втурнеш през глава.

Сметище в двора: защо семейство от Сопот трупа боклуци в дома си?

Преди един ден жители на Сопот излязоха на спонтанен протест заради нерегламентирано сметище в частен имот в центъра на града. Те се оплакаха, че боклуците често падали в дворовете им и на улицата. Хората алармираха, че градът се намира пред екологична катастрофа и може да пламне епидемия. Има ли решение на проблема. Вижте подробности от прякото включване от града на Вазов.



Премиера на "Трима мъже и една Маргарита" в Сатиричния театър

На 20 април е премиерата на "Трима мъже и една Маргарита" в Сатиричния театър. Лиза Шопова е авторът на пиесата, постановката също е нейна. Това е втората ѝ творба за театър след "Всичко или нищо". Пиесата е писана специално за Христо Мутафчиев и за Асен Мутафчиев.

В студиото на Култура.БГ Лиза Шопова, Христо Мутафчиев и Маргарита Хлебарова, която е Маргарита в спектакъла, представиха новата постановка на Сатиричния театър.



Турне за късометражно кино "No blink"

Николай Стоичков – режисьор и организатор от "No blink" представи платформата, която вече три години събира най-добрите късометражни филми. За четвърта поредна година правят турне в страната с програма от къси български филми, представени в кина, авторите и актьорите от филмите се срещат със зрителите. Минали са прожекциите в Благоевград и Габрово.

Камелия Петрова, режисьор на "Непознати", подчерта, че вече има повече кина в страната и това е щастлив факт.

Вижте разговора.

Лечебна програма с Ади и Милен Цанови

Гладолечението е ключ към здравето за Ади и Милен Цанови. Те прекараха последните месеци в Тайланд заедно с техни последователи, с които заедно практикуваха лечебната им програма. Опита си споделиха със зрителите на "100% будни".





Хора и храмове - репортаж от Дрен


Неговото място е бащината къща в село Дрен, a той е професор по скулптура в Академията. Изваял статуите на Радичков, Бешков, Буров, баба Ванга. Може би сте минавали покрай неговите 3 диска до Националния стадион. Или покрай статуята на Григор Вачков до Народния театър. Емил Попов е работил къде ли не по света. Но казва, че всичко, от което има нужда, се намира тук.




Георги Христов пред БНТ

"Не може да не си емоционален, ако си истински артист. Ако ти излизаш без емоция пред многохилядна публика, ти няма за какво да го правиш. Защото когато нямаш емоция, ти не можеш да я предадеш на публиката. Е, тогава какъв артист си? И за какво си на сцената? Артистът винаги е длъжен на публиката, а не - публиката е длъжна на артиста. Колкото по-рано един артист го разбере, толкова по-добре за него."


В очакване на мярка 6.3


В "Бразди" разговаряхме за европейските субсидии и най-малките ферми. Точно тези малки ферми са около 90% стопанствата в България. През месец май се очаква второто отваряне на мярка 6.3 от Програмата за развитие на селските райони. Повече от сигурно е, че земеделските производители я чакат с голямо нетърпение.




Храмове, реставрирани с европейски средства, стоят заключени


В Трънска духовна околия живеят едва 4 000 души, има 52 църкви, които се обслужват едва от... 3-ма свещеници. Вижте един разказ за трудностите да се води адекватен богослужебен и духовен живот в един все по-обезлюдяващ район и за невероятните и непознатите съкровища, които пазят неговите храмове! Само в един от тях, например, екипът ни откри веществени следи от почти цялата някогашна Санстефанска България.

Сладката страна на лютото

Ако дадем за задача на днешния гост на Мира да пренапише "Бай Ганьо", то със сигурност първата промяна, която ще направи, е да замени гюловото масло, което героят продава там, с люти чушки. Оказва се, че те са не по-малко природно богатство от маслодайната роза и България разполага с един от най-лютите сортове в света. Той обаче е на път да изчезне. Защо? Вижте разговора с Александър Кюркиев.



Силата на катедралата Нотр Дам


Точно в празничната седмицата изгоря част от най-емблематичната катедрала в Париж – Нотр Дам. Катедралата обаче ще бъде възстановена с усилията на целия свят. Европа показа, че може да е силна и сплотена.





Сборник с интервюта с Йордан Радичков


В този брой на "Библиотеката" разговаряхме за Йордан Радичков. Повод за темата е една книга с негови интервюта - почти всички по-пространни интервюта, които са излизали с него във времето. Две от тях са на Иван Гарелов и на Алек Попов. С тях си спомнихме за моментите, в които са имали шанса да разговарят с Радичков.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад