Накъде се движи културата и кой има достъп до нея?

В предаването
Части от предаването
Всички броеве
Това е болен проблем на българската култура, който в епохата на дигитализация започва да се променя. Когато е било открито Венецианското бианале - 1895 година, тогава се ражда проблемът за провинцията в българската култура, каза проф. Кьосев.

С превръщането си в столица София започва да "изсмуква културните елите" на по-големите български градове. На практика цялата възрожденска интелигенция се премества в София, особено след Съединението, продължи анализа си той.

През 20-30-те години, когато в българското село настъпва истинска беднота, има пълна безпросветност. Тогава се ражда термина "глухата провинция". Този проблем бива трансформиран и задълбочен при социализма, който обезлюдява българското село и го оставя в ръцете на бавно застаряващото население. Когато идва комерсиалното ново време на прехода с целия му хаос, катастрофата в това отношение е пълна. Дигитализацията и достъпът до интернет обаче променя ситуацията, позволява невероятна активност, която е индивидуална, а не е групова и отсъства нейната истинска публична среда, допълни проф. Кьосев.

Според Владия Михайлова "вече говорим за обратния процес".

Както тече един процес на изсмукване, така тече и процес на фрагментация. Постепенно се отделят някакви региони, градове, които започват да се индивидуализират, отбеляза тя и обърна внимание, че в малките градове можем да наблюдаваме "интересни практики за оцеляване и различни практики на съществуване в тези пространства".

Арх. Любомир Георгиев заяви, че има корнкретни доказателства срещу клишето, "че хората в провинцията са втората ръка, че разбират по-малко или не могат толкова". Обективно не е така, категоричен беше той и обърна внимание, че именно в София хората от провинцията намират своята реализация и успяват да се докажат.

За щастие, виждаме развитието и на други притегателни центрове като Пловдив, може би с времето и Варна и Велико Търново, които създават баланс, каза още арх. Георгиев.
Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад