На училище в чужбина

В този брой на предаването:

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Форумът "Средно образование в чужбина" е насочен към деца между 8 и 17 години. Те трябва да държат езиков тест, съобразен с тяхната възраст и умения.

Ели Тончева, управител на консултантска агенция за образование в чужбина: "В тези училища се предлагат академични програми, които позволяват да се открият талантите на децата и да се наблегне и развие точно талантът, това, с което детето иска да се занимава в бъдеще, което му доставя удоволствие и което един ден може да бъде неговата бъдеща професия."

Селина е на 13 г. и вече е приета в Американския колеж в Залцбург. Кандидатствала е с получените оценки в България от последните 3 години.

"Надявам се, след като отида там, да имам повече впечатления, но за първо впечатление много ми хареса самата държава, хората са много приятни и надявам се да успея. През свободното си време главно играя тенис, нямам много свободно време, честно казано, защото сега имам изпити и трябва да се подготвям. Аз се трудих много през последните години за оценките си. Всъщност в интервюто бях себе си, усмихвах се и мина много добре."

Ще продължи с тениса и в новото си училище в Австрия. Селина е посетила бъдещото си училище и базата ѝ харесва. Споделя, че не се притеснява от заминаването си в чужбина, защото е била на лагери зад граница и знае как е.

"Първата седмица те слагат с момиче на твоята възраст или ако си момче - с момче на твоята възраст, но след това, ако имаш някакви приятелчета, с които искаш да си в стая, подаваш молба и те преместват. В Залцбург също така се запознах с няколко момичета от България, които са вече няколко години в това училище. Те казват, че им харесва, сравнително по-добре е от образованието в България и са доволни. Има деца, които са от Америка, от Япония дори, но това там не се усеща - всички са приятели", разказа Селина.

Родителите споделят, че едно от нещата, което ги кара да се насочат към обучение в чужбина е безопасната среда. Според тях, децата им ще получат по-добри знания и в последствие и по-добра реализация.

Рая Шишманова, майка на Селина: "Повече се притеснявам, ако дъщеря ми остане тук. Възпитанието на децата е абсолютно различно и цялата система на обучение ти дава възможност да си много самостоятелен и много отговорен."

София се е насочила към Испания, Кингс Колидж в Мадрид. Има сестра, която също учи в чужбина и тя иска да е като нея.

"Изпитите са по английски и по математика. По математика ще е като нормален тест, но просто ще е на английски и на компютър. Ще се подготвям, като просто чета повече книги, защото така се изгражда едно по-добро ниво и повече думи се разбират, когато се четат книги на английски. Притеснявах се, но моите родители ме убедиха, че няма нищо, за което да се притеснявам. Просто ще трябва да съм максимално концентрирана и да покажа своите знания. За свободното си време смятам, че там има много неща за правене, така че мога да се насоча към други спортове, там прочетох, че има и гимнастика, а аз харесвам този спорт", каза София.

Марин Трифонов, баща на София: "Там те възпитават на принципи, правила, култура на възпитание и уважение, което тук никой не може да те възпита, защото има една обществена среда, която поддържа това нещо, младите хора да са съответно интегрирани и да бъдат модерни."

Изисква се сериозна инвестиция в бъдещото обучение на възпитаник, приет в чуждестранно училище - между 20 000 и 35 000 евро на година. Това включва пълен пансион, извънкласни занимания и екскурзии. Някои от училищата зад граница предоставят стипендии.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад