Мая Манолова: Заради лошо законодателство правата на работниците не са защитени

В предаването ще видите:

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Утре в 35 училище в 12:00 часа на обяд ще стартира национална кампания, посветена на правата на българските деца, съобщи Мая Манолова и добави, че в клипа участие са взели звезди, които са имали различни проблеми в детството си - сред тях Алекс Сърчаджиева, Яна Маринова, 100 кила, група "Скандал", Михаела Филева, деца от различни столични училища. "Мисля, че така ще стигнем до всяко дете във всеки български град, във всяко българско село, за да кажем и на тях, и на родителите, и на учителите, и на педагозите, и на цялото българско общество, че българските деца имат права, които трябва да бъдат зачитани, с които трябва да се съобразяват възрастните, още повече, че това е един от начините да се борим всички срещу най-големия проблем на България днес, а именно демографската криза."

Омбудсманът коментира скандала с неизплащането на заплатите на работниците в корабостроителницата в Русе, като посочи, че този случай е много показателен за това какво се случва в стотици големи и по-малки български фирми, които заради различни финансови и икономически и други неблагополучия са в трудна ситуация, но общото между всички тях е, че сметката се плаща от работниците. Там е неясна собствеността на фирмата, каквито са и много други такива примери. "Там предприятието е прехвърляно толкова пъти, че в момента никой не може да каже кой е неговият истински собственик." Отлаганията на съдебното дело за започване на производство по несъстоятелност са безкрайни. "Работниците - около 70 души, които и след моята намеса и след намеса на различни институции, можаха поне да си получат документите от запечатаната корабостроителница, така че да се прекратят техните трудови правоотношения и да могат да се регистрират на борсата или да започнат работа при друг работодател, или да излязат в пенсия, или да получат болничен за майчинство - различни хипотези, които няма как да се случат без документи. Поне това се свърши. Но, ако те искат да получат гарантираните от държавата суми в размер на 1200 лева за това, че предприятието започва производство по несъстоятелност, на тях им е нужно между момента на прекратяване на трудовото отношение и откриването на производството по несъстоятелност, съществуването на един 3-месечен срок, който в случая, очевидно, няма да бъде спазен. Така че те ще "изгорят" с тези 1200 лева, които иначе държавата би следвало да гарантира и според европейски директиви на всеки български работник. Те няма да могат да получат и дължимите им заплати за декември, януари, февруари, март - до момента, защото работниците според българското законодателство са в четвърти ред на кредиторите при несъстоятелност и преди тях банки, други кредитори, държавата ще са изконсумирали събраните средства от разпродажбата на имуществото. Това е един нагледен пример как при условията на действащото българско законодателство се дава възможност за различни злоупотреби и как на практика целият масраф се плаща от работниците", обясни Мая Манолова.

Тя подчерта, че ако пакетът със законодателни промени, които е внесла заедно с КНСБ, вече е бил приет от това Народно събрание, положението на работниците в корабостроителница е щяло да бъде малко по-добро и с малко повече шансове да получат това, което реално са заработили.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад