Мая Манолова: "Великден за всеки" подпомага най-уязвимите хора в България

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Уважение към днешната българка за нейната сила, борбеност, отдаденост на семейството и кариерата и за това, че въпреки многобройните ангажименти успява да е стилна, усмихната, красива изрази националният омбудсман Мая Манолова в студиото на "Денят започва" по случай 8 март - международният ден на жената. Въпреки дискриминацията, която все още съществува, включително и в България, българката е героят на България днес, категорична беше Мая Манолова.

В деня на празника тя отбеляза, че проблемът с насилието над жени е проблем и в България, където всяка четвърта жена е жертва на домашно насилие, което означава, че всеки четвърти българин е насилник. Проблем е и по-високата безработица сред жените, която, по думите на омбудсмана, е в резултат от дискриминационните изисквания на хората, които наемат на работа. Изискванията към една жена обикновено са да бъде до 30 години, с няколко висши образования, с няколко езика, да е родила 2 деца и да има 10 години стаж, коментира Манолова. Подчерта, че надеждата ѝ е била в законодателството поне да регулира отношенията в сферата на труда, но за съжаление законът за равнопоставеност на половете, който беше приет през миналата година, е празен от съдържание, съдържа само декларативни норми и на практика след неговото приемане нищо не се промени.

Разтревожена съм от драстичните случаи с експлоатация на жени, каза омбудсманът, и поздрави жените от Ветрен, от Дупница, оставени без заплати, зад чиито искания и проблеми е застанала и ще се бори през следващите месеци.

Започва второто издание кампанията "Великден за всеки", обяви националният омбудсман. Тази национална кампания е може би единствената, насочена към възрастните хора у нас и е в партньорство с българските производители на храни, БЧК, Българската хранителна банка, доброволчески организации, БПЦ и с благословията на Негово светейшество патриарх Неофит, каза Мая Манолова. Кампанията подпомага най-уязвимите хора в България - нашите майки и бащи, нашите баби и дядовци. Целта на тази инициатива е да привлече вниманието към това как живеят те и необходимостта да бъдат повишавани техните доходи и да имат повече уважение и подкрепа в обществото. Конкретните измерения на тази цел е за големия християнски празник Великден всички български пенсионери по възможност да получат шанс за пълна великденска трапеза.

Миналата година кампанията е успяла да събере 1 милион в пари и храни, така празникът е бил по-щастлив за 33 000 пенсионери, които са получили хранителни ваучери, и за още хиляди, които са получили хранителни пакети.

Сега целта е същата - набиране на средства - на кратък номер 1255 и банкова сметка, която е на сайта на омбудсмана и на БЧК, съобщи Манолова.

Проблемът на всяко българско правителство, независимо от политическата му принадлежност, е, че когато подкрепят пенсионерите, го правят до определен праг, коментира омбудсманът. Тази година подкрепата е само за възрастни хора с пенсии до 314 лв. - това е прагът за бедност.

Омбудсманът се спря и на въпроса защо все още не е прилага законът, който позволява да не е плаща ДДС за дарени храни, като поясни, че три министерства не са си написали домашното и не са подготвили подзаконовите нормативни актове.

Мая Манолова коментира и проблема с качеството на храните от една и съща марка, произведени за Източна и за Западна Европа.

Как - вижте цялото интервю.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад