Кризата във Венецуела и геополитическите интереси

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Президентът избра да се произнесе преди правителството, направи го рязко, с алтернативна позиция. Правителството на база на заседанието на Съвета по сигурността взе своето решение.

България не е съвсем отдалечена от района на Латинска Америка. Ние сме членове-наблюдатели на Организацията на американските държави. Българският посланик във Вашингтон редовно участва в заседанията на тази организация. Тя се занимава именно със ситуацията в Латинска Америка, посочи тя.

Във Венецуела има имплозия, взривяване отвътре поради неспособността да се овладее страната.

Външнополитическият експерт и дипломат Валентин Радомирски отбеляза, че Венецуела е най-богатата на нефт страна в света. Тя има повече доказани запаси от Саудитска Арабия, Русия и от която и да е друга държава.

"Интересът към нея е изключителен. Той се засили, след като на власт дойде Уго Чавес, президент, който започна реформи, които не бяха в интерес на САЩ. Петролната индустрия във Венецуела беше национализирана и това предизвика реакцията на Щатите още от преди десет години. Сегашната ситуация е развитие на това, което се случва през последните десет години".

През последните години други двама големи играчи в света – Китай и Русия, направиха огромни капиталовложения във венецуелската икономика. Руските инвестиции се оценяват на не по-малко от 10 млрд. По оценки на западните експерти китайските инвестиции са от порядъка между 50 и 70 млрд. Тези пари вече са дадени на Венецуела, каза Радомирски.

Според него това, което сега става във Венецуела, е пряко продължение на доктрината Монро.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад