Калфин: Цялото общество е в дълг към пенсионерите

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

"Цялото общество е в дълг към пенсионерите, въобще към хората с ниски доходи", каза в "Денят започва с Георги Любенов" вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин. И обясни, че основна част от пенсионерите с ниски доходи са се пенсионирали преди доста години, заплатите им тогава са били по-ниски. Пенсионната система е осигурителна система - там се внася в собствената ти книжка. Когато си внасял по-ниски доходи, тогава се получава по-ниска пенсия, разясни социалният министър и допълни, че преизчисляването на всички пенсии струва милиарди и че ако сега се приравни средната заплата от преди към днешната, това би ни струвало 3 млрд. лв., държавата ни няма този ресурс. И коментира, че коледните и великденски добавки не са добрия вариант, добрият вариант е увеличение на пенсиите. Подпомагаме сега хората два пъти в годината и това е по-добре от нищо, подчерта той.

Бюджетът на НОИ се изпълнява точно, тази година има преизпълнение на приходите, но бюджетът на НОИ е половината субсидиран от държавата - за 2015 с 52%, за следващата - с 50%, т.е. започва да действа пенсионната реформа, поясни социалният министър.

За 2016 пенсионната възраст ще се увеличи с 2 месеца за мъжете и с 3 месеца за жените, за сектор "Сигурност" се въвежда за пръв път възраст и тя става 57 години и 10 месеца, каза Ивайло Калфин. Водят се преговори за социалните придобивки в този сектор, допълни той. Пенсионната реформа стартира и сега поне за 20 години напред знаем какви са параметрите и няма никакво икономическо оправдание да се сменят, заяви вицепремиерът.

Ивайло Калфин коментира решението на ДСБ да излезе в опозиция като маневри да заемат територии в политическото пространство в подготовка за избори. Изрази мнение, че е доста рано за това, редно е да се даде шанс на правителството, започнати са важни неща и не вижда политическа логика сега, през зимата, да се тръгне на избори.

Според Калфин предложените от реформаторите промени в прокуратурата са визирали политическа намеса и то официализирана чрез квота в прокурорската част. Няма как съдебната реформа да е смяна на един главен прокурор с друг, не институцията, не законът е проблем, каза Калфин. И припомни, че има системи, при които прокуратурата е в изпълнителната власт, министърът на правосъдието е главен прокурор. "Може да се обсъжда такава реформа, но тя е по-голяма и не става с това, което го предложи г-н Иванов", допълни вицепремиерът.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад