Какви са изводите от визитите на Столтенберг и Медведев в България

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

По думите на Любомир Кючуков фактът, че тези посещения се състояха, е положителен, въпреки че те бяха доста различни. Те не са свързани едно с друго, но част от разискваните проблеми, от друга страна, не можеха да не бъдат едни и същи, тъй като касаят мястото на България в Европа и света.





Даниел Смилов акцентира на това, че има голяма разлика между двете посещения, тъй като страната ни е пълноправен член на НАТО. Другата визита е с трета страна, каквато е Русия. За България тя е исторически и икономически важна, но е с различен статус, що се отнася до преговори и разговори.





Любомир Кючуков: Характерът на двете посещения беше различен и когато говорим за посещението на Столтенберг, ние чухме много ясно какво ни каза той във всички аспекти, свързани със сигурността на Европа, включително и за това, че ще живеем в един свят с руски ракети, за които трябва да свикнем, че ще бъдат разполагани навсякъде. Това, което аз не чух е как продължава това изречение - дали нашата цел - като НАТО, ще бъде да се стремим да не допуснем такова разполагане, т.е. да няма ескалация на напрежението, или това е аргумент за разполагане и на наши - натовски, ракети, и на други места. Не знам доколко това беше формулирано от българската страна, още повече че България като страна на южния фланг на НАТО има достатъчно основания да аргументира свои позиции от гледна точка на рисковете, характерни за тази част на света.

Кючуков посочи, че в посещението на Медведев, което беше двустранно, ставаше дума за двустранните отношения и за пръв път от повече от 10 години има някакви изгледи конкретно да се материализира обявеното през миналата година рестартиране на българо-руските отношения от страна и на премиера, и на президента на България по време на посещенията им в Русия.

Даниел Смилов: С НАТО имаме обща отбранителна стратегия и трябва да договаряме какво правим с оглед на общите заплахи. За съжаление в последните години Русия действа не съвсем приятелски по отношение на своите съседи и ЕС. Т.е. мерки трябва да бъдат взети и те тепърва ще бъдат обсъдени, но важното е, че България участва като пълноправен член в това обсъждане. Фокусът на визитата на Медведев бяха газопреносните проекти. Малко съм разколебан от двете послания - едното на Бойко Борисов. Доколкото разбирам, задачата на България е да не загуби, а не толкова да спечели нещо от "Турски поток", защото има едни 15 млрд. куб. метра газ от Русия, които и сега идват при нас, но от Украйна. Опасението е, че те ще спрат да идват от Украйна и затова ние трябва да имаме друга тръба, която идва през "Турски поток". За да запазим въпросното количество газ, ние трябва да изплатим една нова газопреносна структура, която ще струва около 1 млрд. и половина евро.


Вижте целия разговор във видеото.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад