Каква ще е външната политика на България след опита за преврат в Турция

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

След опита за преврат в Турция вчера българските парламентарни комисии по вътрешна сигурност и по външна политика проведоха извънредно съвместно заседание, което беше закрито за медии. На него бяха изслушани разузнаването, контраразузнаването и военното разузнаване. Присъстваха директорът на Гранична полиция, дипломати и зам.-министри. Какви са важните изводи след срещата попитахме Джема Грозданова, председател на Комисията по външна политика в Народното събрание.

"Направихме едно конструктивно заседание. Тонът беше много добър. Проучихме една добре подредена и систематизирана информация. Благодарна съм на всички, които дойдоха - представители на службите и на министерствата", заяви в "Денят започва" Джема Грозданова и допълни, че основно информацията е дошла от Държавна агенция "Разузнаване", военна информация и Държавна агенция "Национална сигурност". Прави впечатление, че службите работят в добра координация помежду си и в добра координация с изпълнителната власт. Наложи се изводът, че не трябва да се следват събитията в Турция, защото не знаем какво ще се случи. Важно е да се вземат превантивните мерки, които са необходими, и да се обяви една обща позиция за тези мерки, представена от правителството и от отговорните институции пред парламента, и да се реши дали Консултативният съвет по национална сигурност да се събере или не.

Рисковете произлизат от развитието на ситуацията в Турция и по тази причина може да се обяви единствено, че на този етап обстановката по границата ни с южната ни съседка е спокойна. Събитията в Турция са напрегнати и няма как да прогнозираме какво ще стане в близките дни, уточни Джема Грозданова. По време на заседанието министърът на отбраната е заявил, че има готовност за разполагане на армията по границата, ако това се налага. Тя призна, че ситуацията в Турция е притеснителна и че са коментирани вариантите за развитието й. Най-добрият от тях е Турция да продължи своя демократичен път на развитие, но индикациите, които се виждат оттам и фактите, които се наблюдават, не говорят за това. "Страхуваме се от последваща ислямизация и последващ от нея граждански конфликт, който би могъл да повиши напрежението на нашата граница", очерта тя.

Джема Грозданова беше категорична, че не е имало причина посланик Нейнски  да прави изявления в нощта на 15 юли и че на сайта на Министерство на външните работи непрекъснато се е обновявала информацията, която касае българските граждани.

Вижте целия разговор във видеото.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад