Как празнуват абитуриентите - коментар на Албена Александрова и Сергей Игнатов

В предаването:

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

В "Денят започва" Албена Александрова поясни, че това са ученици от елитно училище в района, на ул. "Аксаков". "Начинът, по който бяха облечени, беше много приличен, едни млади, хубави деца, щастливи от деня на завършването, избрали едно много неподходящо място - буквално до кофите за боклук и тези деца с бири в ръка в един часа на обяд почти са се качили върху кофите и друсат кючек", описа ситуацията тя. Възмутих се не от тази музика, въпреки че не съм ѝ голям фен, разбирам еуфорията на младия човек, но защо тук, в тази буквално тиня, когато съвсем наблизо има прекрасна градина, попита Александрова.

Проф. Сергей Игнатов, бивш министър на образованието, коментира, че темата има различни измерения и нашите очаквания са децата ни да бъдат по-съвършени от нас и от обществото, но това не е така. Не са излезли от манастир или пансион и не могат да имат друго поведение от това, което ни обкръжава през последните двайсет и няколко години. "Не го оправдавам, но не мога да разглеждам случая изолирано от обществените процеси, ние сме болно общество в това отношение - това е една потребителска култура, която се шири и пропагандира навсякъде", отбеляза проф. Игнатов.

Албена Александрова уточни, че клипът е послание не само към учениците, но и към общината - тези кофи за боклук вонят, това е центърът на София. Не искам да нося колективна вина за всички, аз също имам син, който обича да се забавлява, но е възпитан, коментира дизайнера и попита какво пречи на образователната система да включи часове по етика, естетика, култура.

Сергей Игнатов уточни, че тези предмети съществуват и сега в нашето училище, като подчерта, че категорично не е съгласен, че българското училище е чалгализирано, дори в местата, където има рискови групи. Това, което и на мен ми липсва - това са часовете по изкуства, които са много малко, а изкуството облагородява душата, коментира бившият просветен министър. Българското училище не може да поеме 100% отговорност за българките деца, то не ги отглежда, припомни той. Възпитанието е съвместен процес - и семейството, и училището, и местната общност около района на училището.

Вижте целия разговор.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад