Изчезващи занаяти

В предаването:

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Инициативата Европейски дни на художествените занаяти стартира през 2006 година във Франция. Днес кампанията се провежда в над десет държави. Целта е да се съхранят и популяризират традиционни и малко познати занаяти от всяка страна участник.

Мирослав Йорданов – директор музей „Боженци“: „Правят се най-различни демонстрации. Специално за нас съм много радостен от това, което се случва тази година, защото за пръв път два от занаятите се представят пред публика – изработването на плочки ръчно и правенето ръчно на стъклени коледни играчки, което е много интересно!“

Да усвоиш майсторлъка на ръчното изработване на циментови плочки изисква време, търпение и талант, споделя Димитър Венчев – единственият българин у нас, съхранил и до днес този занаят. Една от тайните е, че се използват само натурални материали и естествени пигменти.

Димитър Венчев – майстор на ръчно направени плочки-Пазарджик: „Първо се започва с дизайна, прави се шаблонът. За самия шаблон, всяко едно отделение се сипва определеният цвят, после се маха шаблонът, слага се вторият слой, третият слой на плочката. След като се направи цялата плочка в самия калъп, тя се пресова под много високо налягане, което я прави всичките три слоя да се съединят заедно и вече внимателно, тя е сравнително здрава плочката, се отделя от матрицата!“

И докато при ръчното изработване на плочки е необходима повече физическа сила, то при ръчното изработване на стъклени коледни играчки е необходима прецизност. Вече четиридесет години този занаят е страст, хоби и професия и за тези две майсторки. Едната оформя играчките от нагрято стъкло, а другата ги превръща в красиво коледно украшение.

Митка Стоянова – майстор на стъклени играчки: „Отначало се прави шпица. Нагрява се на огъня и вече се оформя там артикулът, който ще бъде. Ако е на две ръце по-бавно става, ако е на една ръка, ей това да кажем топката, на две ръце се изтегля шпица така с две дръжки и вече се оформя."
Силка Иванова – майстор на стъклени играчки: „След стъклото, като се направи, се позлатяват със сребро и после вече се боядисват с различни цветове. Тя се потапя така и се обръща да изтече равномерно, да стане гладко навсякъде и ние вече ги рисуваме. Измисляме модели, новогодишно, коледно... Режат се капсички тук в шпица и вече в тези кутии се изпращат на пазара!“

По време на Европейските дни на художествените занаяти, в Боженци бяха представени и други два занаята – съвременно кошничарство с изплитане на различни модели кошници от хартия и познатата по цял свят Троянска керамика.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад