Георги Първанов: Ситуацията в Сирия е дрънкане на оръжия в най-груб вариант

В предаването:

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Ударите срещу Сирия напомнят ударите срещу Ирак от 2003 г. и сравнението не е в полза на сегашните удари, които са си война, заяви Георги Първанов, президент на България (2002-2012 г.), в "Денят започва". Поясни, че през 2003 г. САЩ и лидерите на тяхната коалиция опитаха да решат въпроса през Съвета за сигурност, да ангажират ООН поне в даването на зелена улица за военните удари. Сега такова нещо няма, сега даже СС на ООН не е информиран, отива се в дискредитирането на ООН - най-високото място, където трябва да се решат тези проблеми, отбеляза Първанов.

Военният конфликт в Сирия обслужва геостратегически и вътрешни интереси - всеки един от лидерите има своите вътрешни проблеми. Според Георги Първанов днес няма лидери, каквито имаше през 2003 г. - и Тони Блеър, и Буш, и Ширак, който беше на друга позиция.
"Сегашните лидери дори не смеят да кажат, че става дума за война", подчерта той.

Според него проблемът в СС на ООН е, че тези, които трябва да са стълбовете на ООН, те основно дискредитират този съвет и ООН като организация с най-благородна миротворческа мисия.

"Не допускам т.н. великите сили да променят тази своя водеща позиция - те си налагат, каквото пожелаят", заяви Георги Първанов. И коментира, че не очаква ситуацията в Сирия да доведе до глобален конфликт, по-скоро това е дрънкане на оръжията в най-грубия му вариант, но идва да покаже, че нещата са отишли прекалено далеч.

Позицията на българското правителство за ударите в Сирия е разумна и защитава българския интерес. Първанов коментира, че не открива съществени разлики между позициите на правителството и президента Румен Радев. Според Първанов, между държавния глава и другите институции има напрежение.

"Относно КСНС, не трябва да забравят от двете страни на "Дондуков", че това е единственото място, където може да се съберат и да се разберат евентуално или поне да покажат, че работят еднопосочно. Документът, който излъчиха на изхода, говори за това, че може да има разбирателство. И аз не разбирам защо се извади черновата, и то едно тълкувание, което няма нищо общо с текста, който всички ние видяхме вътре. За никакво бягство от ЕС не може да става дума. Това, че има една сдържано-критична или по-скоро тревожна позиция, изразена в документа, не е основание да подозираме президента, че иска да извади България от ЕС или от НАТО. Добрата, силната позиция трябва да се цени. Без съмнение има някакво напрежение, но не мога да говоря за "война" като бивш върховен главнокомандващ. Очевидно е, че някой се опитва да провокира това напрежение. Няма нищо лошо, че предварително се съгласува и се приема една позиция по време на КСНС. В един момент обаче, трябва да се приеме промяна в Закона за КСНС и изработената с консенсус позиция в този съвет при президента с участието на изпълнителната власт, на парламентаристите, да бъде задължителна за изпълнение", каза Георги Първанов.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад