Филмът на БНТ "Църквите остават" с отличие за операторско майсторство

Операторът на БНТ Николай Илиев е сред лауреатите на тазгодишното издание на IX Фестивал за операторско майсторство с международно участие „Златното око“. Конкурсът е един от най-престижните форуми у нас за операторско майсторство и се организира в памет на големия български оператор Димо Коларов. Съорганизатори на фестивала са Съюзът на българските филмови дейци в България, Националният филмов център, с подкрепата на Асоциацията на българските оператори, Асоциацията на телевизионните оператори, БНТ, „Бояна филм“ ЕАД, UVT и община Попово – родното място на патрона на форума.

16:29, 31.10.2018
Филмът на БНТ Църквите остават с отличие за операторско майсторство

Филмът “Църквите остават”, който бе отличен от журито на конкурса тази година, е продукция на БНТ и е излъчван в документалната порeдица “В кадър” на БНТ1. Самата идея за документалната лента е провокирана от Николай Илиев, който активно се занимава и с фотография, носител е на множество престижни отличия и участва в редица изложби. Поредица от негови снимки запалва за работа над филма сценариста Петя Тетевенска и режисьора Милена Гетова. Историите на потопените църкви в България си приличат. Те всички започват по един и същи начин – изселват се хора и се заличават родните им места, за да се появят язовири.


„Избрахме „Огоста” и „Жребчево”, където има две потопени църкви – на бившите села Живовци и Запалня. Дали защото са строени по-здраво и по-добре, дали защото са правени на по-високи места, или защото никой не е посмял да ги бутне, църквите остават да „ходят по вода” повече от половин век. Фотографите ги обичат и често ги снимат. Полуразрушени, без покриви, ничии – тях хем ги няма, хем са на тоя свят“ – припомня Петя Тетевенска.

Когато не валят много дъждове и не се топят снеговете, потопените църкви изплуват като удавници, а кадрите във филма ги превръщат в метафора на потънал живот и вяра. Разказът за храмовете, които и днес стоят между небето и водата донесе второ отличие за операторско майсторство от фестивала „Златно око“ на Николай Илиев. Неговата работа в документалния филм „Кръгове на светлината”, продуциран от БНТ, е премирана и през 2015 година.

Николай Илиев е завършил НАТФИЗ със специалност филмово и телевизионно операторство и фотография в класа на проф. Георги Карайорданов. Специализира художествена и приложна фотография при проф. Румен Георгиев. Носител е на награди от фотографския конкурс "Images of Europe" на Европейска културна фондация в Амстердам, от Международно изложение на миниатюрната фотография в Белград и от редица национални форуми, има две самостоятелни изложби и множество участия в сборни експозиции. Оператор е на документалните филми "Колелото на живота" (2007), "От другата страна на луната" (2010), документалната поредица „Пет минути София“ (2012 – 2013). Николай Илиев е снимал филмовия портрет на голямата българска интелектуалка, писател и учен със световна кариера - Юлия Кръстева – „Чужденката“ (2014, продуцент БНТ), документалния филм за режисьора , драматург и журналист Милен Гетов – „Живот като на кино“ (2016), филма „Да композираш живота си“ (2016) за дългогодишния преподавател в музикалната академия „Панчо Владигеров” проф. Александър Йосифов, кинопортрета на поета и драматург Иван Пейчев („Поетът Иван Пейчев. Един невероятен гладиатор“. Като оператор работи над музикалния филм „Песните на Левски“ (2017) и над документалния разказ за големия български учен Виден Табаков, работил в НАСА и космическата мисия „Аполо 11“ с първия космонавт, стъпил на Луната („Българинът, който докосна Луната“, 2018).

Фестивалът „Златното око“ се организира от Съюза на филмовите дейци в България, Националния филмов център, с подкрепата на Асоциацията на българските оператори, Асоциацията на телевизионните оператори, „Бояна филм“ ЕАД, UVT и община Попово – родното място на патрона на форума Димо Коларов.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад