9 май - от Деня на победата до Деня на Европа

На този ден отбелязваме окончателната капитулация на хитлеристка Германия във Втората световна война. През 2008 година 9 май става и Ден на Европа, но историята не забравя връзката помежду им. Тя е жива в хронологията на събитията от края на войната до създаването на Обединена Европа.

21:19, 08.05.2017

9 май е официален празник в Русия и в бившите съветски републики. Всяка година на този ден гражданите им почитат паметта на загиналите и подвига на ветераните във Великата отечествена, а военен парад приковава вниманието на света към Москва. Израел също празнува този ден. В Европейския съюз и САЩ Денят на победата е 8 май.

Кинохроника е запечатала радостта от победата в британската столица. Сред възторженото множеството, събрало се пред Бъкингам, преминават крал Джордж Шести, кралица Елизабет /майка/ и други членове на кралското семейство, 10 май 1945 г., архив: Thomson Reuters

Парад на победата - Виена - 9 май 1945 г.

Разликата в датите на празника се дължи на разликата в часовото време между Москва и Берлин, регистрирало онзи съдбовен момент преди 72 години.

На 8 май 1945 в 22.43 часа /централноевропейско време/ в берлинското предградие Карлсхорст представители на германското главно командване подписват Акта за безусловна капитулация пред силите на Антихитлеристката коалиция. Присъстват представители на съюзническите командвания. Така завършва едно от най-чудовищните кръвопролития в човешката история, продължило повече от 5 години и отнело живота на близо 61 милиона души по света.

Историческият Парад на победата на Червения площад в Москва - 24 юни 1945 година

Във Втората световна война участват над 50 държави, а военните действия се водят на териториите на 40 държави на различни континенти. Четири континента и три океана са арена на бойни действия.

България е въвлечена във войната на страната на Германия. След обрата във военните действия и в политическата обстановка страната ни се включва към лагера на Съюзниците в заключителния етап на войната. Нашата армия допринася за освобождението на Сърбия, Унгария и Австрия и дава близо 35 000 жертви.

Парад за Деня на победата във Виена с участието на военни подразделения на страните-победителки - Великобритания, Франция, Съветския съюз и САЩ - 9 май 1946 година, архив: Thomson Reuters

Тежки са последиците от Втората световна война за населението на цяла Европа. Пожарът на войната е погубил любими хора, изпепепелил домове, съкрушил сърцата със скръб.

Видеоархив на Европейската комисия припомня основните моменти от възраждането на Европа след Втората световна война

9 май е преломна дата в историята на Стария континент, защото с него започва прераждането му. Милиони хора ще се опитат да превъзмогнат скръбта по загиналите близки и загубеното имущество, ще се заловят за денонощен труд, за да издигнат от разрухата нови градове и села, да построят нов, мирен свят.

Първият ден на мира добива допълнителен исторически заряд с идеята за обединена Европа. Нейн автор е Робер Шуман.

В реч по случай 5-та годишнина от победата във Втората световна война, на 9 май 1950 г. в Париж тогавашният френски министър на външните работи предлага нова форма за политическо сътрудничество чрез икономическа стабилност, създадена от обединяването на френското и германското производство на въглища и на стомана. Не след дълго се ражда Европейската общност за въглища и стомана - институция, която обещава да бъде гарант за сигурността на континента. През март 1957 година в италианската столица са подписани Римските договори, върху които се изгражда Европейската икономическа общност. В годините тя се развива, за да прерасне в Европейски съюз.

Френският дипломат Робер Шуман е смятан за идейния баща на Европейския съюз. В памет на неговата Декларация от 9 май 1950 г. денят е определен за Ден на Европа. Чества се от 2009 година.

За Деня на Европа в Европарламента в Брюксел имаше Ден на отворените врати.

Автор: Анна Долапчиева

-----------------

В статията са използвани материали от фотоархива на Европейската комисия, аудиовизуални материали на Европейския парламент, от архива на Thomson Reuters и от YouTube.

Четете още:

Европейският съюз на 60

ЕС на 60. Хронология на разширяването

ЕС на 60. Договорът от Маастрихт

ЕС на 60. Еволюция на институциите

ЕС на 60. Римските договори 1957. Акценти

ЕС на 60. Брексит

ЕС на 60. Еврото

ЕС на 60. Присъединяването на България и Румъния

ЕС на 60. Поглед към бъдещето на Европа на 27-те

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад