Двоен стандарт за храните в Европа

Темите в предаването:

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Двойните стандарти при производството на храните ще се изследват у нас след като страни от Източна Европа установиха, че едни и същи храни от един и същи производител и от една и съща търговска марка се продават с по-добро качество на западноевропейците и с по-ниско на източноевропейците. В студиото са проф. Стефка Петрова, специалист по хранене и диететика от Националния център по обществено здраве и анализи, и Ути Бъчваров.

Проф. Стефка Петрова обясин кога една храна с по-ниско качество може да навреди на здравето ни. Според нея зависи от количеството такава храна, което поемаме, какъв дял са те от нашето хранене. Затова тя се надява тези храни, които не са с европейско качество да не са .значителен дял от нашето всекидневно хранене. Засега този проблем, може би, проблемът е все още по-скоро етичен. Все пак различията, констатирани от словашките експерти по храненето, са в "неблагоприятен аспект", смята проф. Петрова.

"Мазнините са повече, месото е по-малко... Плодът е по-малко, заменен е с оцветител, ароматизанти и т. н. Друг аспект: захарта в напитките е сменена с глюкозо-фруктозен сироп, който е много по-евтин."

Проф. Петрова обясни, че има много изследвания на американски учени /тъй като много от американските напитки са подсладени с високофруктозен царевичен сироп, както и значителна част от напитките в България за разлика от тези в европейските страни/, които показват, че този сироп, съдържащ много големи количества свободна фруктоза, има значително по-вреден ефект от захарата, която всъщност представлява свързана глюкоза и фруктоза. при захарта фруктозата се усвоява много по-бавно, отколкото при глюкозо-фруктозния сироп.

"Стомашно-чревният тракт на човека има много ограничен капацитет да усвоява свободната фруктоза - само 25 г на ден, са установили американците, че може да се усвоява. Останалото, неусвояемо количество на фруктозата се свързва с остатъците на белтъците, които се усвояват от храната в различна степен, настъпва една реакция на гликиране и тези гликирани от глюкозата белтъци постъпват в кръвоносната система, в кръвта. Те предизвикват реакция на алергия, даже бронхиална аствма е установена. Тази свободна фруктоза се натрупва директно, отива в черния дроб и там настъпва омазняване, когато е в големи количества, разбира се."

Затова, по думите на проф. Петрова, не е добре да приемат такива напитки в големи количества. Фруктозата в плодовете е съвсем различна, подчерта тя.

Ути Бъчваров допълни, че по принцип в магазините храните с различни овкусители трябва да бъдат отбелязани с "червен светофар". Те спадат към червения сектор: не пийте! не яжте!

Крещящ пример е течнитя шоколад. У нас на опаковката му пише, че съдържа палмово масло, а на тази в Германия или Италия той не съдържа палмово масло. Според Ути трябва да зададем въпроса КОЙ е направил нещо "супер неморално" в тази структура, за да се е получило това при нас: дали хранителните вериги или производителят го е дал на веригите в този вид? Ути се надява на колегите от чужбина да открият кой е поръчал този продукт, при койтто с монго малки буквички отзад на етикета е отбелязано, че няма какао, а има заместител, че не е със захар, а с фруктозен заместител. Той смята, че производителят и веригите са се договорили някъде на черно и са си "вързали гащите" като са написали отзад на етикета съставките, но с много дребни букви.

Земеделският министър обяви, че ще бъдат изследвани пет вида стоки - от магазини в България, от Австрия и Германия. В лабораторията на Агенцията по безопасност на храните е Боряна Черганова, която ще ни помогне да разберем кои показатели ще бъдат изследвани, за да разберем каква е разликата в качеството. Репортерката ни среща с д-р Александрина Борисова, началник-отдел в Дирекция „Контрол на храните“.

Д-р Александрина Борисова обясни, че предмет на изследването ще бъдат 32 продукта в пет категории: шоколадови изделия, млечни продукти, месни продукти, безалкохолни напитки и плодови сокове, и детски храни. Тя добавиу че лабораторното изследване е етап на този сравнителен анализ. Ще бъде направен качествен и финансов анализ на всички закупени храни. Сега предстои да бъде напрвен анализ на етикетите на храните, закупени от Австрия и Германия и продуктите, закупени вчера от търговската мрежа в България.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад