Диагностика преди раждането - как и кога?

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Преди броени дни у нас се проведе първият специализиран конгрес по пренатална и фетална медицина. Какви са проблемите и целите пред асоциацията, която го организира, и кога е най-важно да бъде прегледана една бъдеща майка - в репортажа за "Денят започва" на Велианна Кашева и Анна Андреева.

Едно бебе се усмихва на майка си, преди да се роди. И това е възможно да бъде видяно на 3Д снимка по време на прегледа. Майка му, Теодора, се усмихва от другата страна на ехографа.

"Всъщност в момента, в който разбрах, отидох си на преглед, казаха ми какво трябва да правя и си ходя редовно, всеки месец на ехографи, правя си кръвни изследвания...", казва Теодора Обретенова.

"Основният принцип е да бъдем минимално инвазивни към бременността, много е лесно просто да се вземе околоплодна течност и да се разбере всичко с подробности, какви проблеми би могло да има бебето. Но целта на нашата част от медицината е максимално неинвазивно да разберем най-много неща - това е много важно да се знае", обяснява д-р Мария Янкова.

"И така, както нашия професор казва, обръщаме пирамидата обратно, т.е. нашата превантивна грижа е възможно най-рано през бременността, още към времето за скрининга, това е едно подготвено знание - и за майката, и за бебето", допълва д-р Виолета Стратиева.

На ден през този център за пренатална диагностика минават между 20-25 жени. За последните 4 години тук са направени над 5000 скрининга в първия триместър на бременността, като само около 2% от тях са били с висок риск. Важното е майките да бъдат правилно информирани за различните възможности на пренаталната диагностика, отбелязват д-р Янкова и д-р Стратиева от Асоциацията по майчино-фетална медицина.

"Специално майката, бъдещите майки търсят тази грижа, нашата основна цел в момента е насочена и към акушер-гинеколозите, т.е. да бъдат още по-активни от това, което са до момента, за да дадат една правилна грижа и едно правилно проследяване на бременната жена до здраво бебе", призовава д-р Стратиева.

"Трябва в България така да са организирани нещата, че независимо дали се намира в по-голям или по-малък град или селце, още при установяване на бременността - да й се каже какви прегледи трябва да направи в специализирани центрове. Те не са много, напълно достатъчна е женската консултация, необходими са само няколко прегледа, извършени навреме от специалисти в тази област", уточнява д-р Янкова.

Паралелно с увеличаващите се възможности за задълбочено изследване на плода, се увеличава и средната възраст за раждане в страната: ако през 2012 тя е била около 26 години, то през 2015 вече е 28 години, а в по-големите градове е още по-висока. В София - достига 31г.

"Жените вече са спокойни да раждат и на по-късна възраст, те са спокойни че има как да си направят една добра диагностика на бременността и трябва да бъдат стимулирани да раждат и на повече години, не само на 20 и на 25", коментира д-р Янкова.

По време на този преглед Теодора научава, че момиченцето ѝ вече я чува. И получава за пореден път успокоението, че всичко в утробата й е наред. Затова и посланието ѝ към бъдещите майки е преживяно: "Когато бебето е здраво и ние сме здрави и обратното - когато ние сме здрави и то е здраво, така че нека си ходят редовно на преглед, това не е никак маловажно и не е за подценяване."

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад